10 przykazań szczęśliwego życia – czego potrzebujesz?

https://mindfulcultures.pl/10-przykazan-szczesliwego-zycia/

https://mindfulcultures.pl/10-przykazan-szczesliwego-zycia/

Jakich zmian potrzebujesz tej wiosny?

Nieważne, w co wierzysz lub nie wierzysz – ta pora roku to naturalny ruch i powrót do życia, odrodzenie, nowa energia, której po zimie tak bardzo nam brakuje.  Sama w ostatnim czasie doświadczyłam braku energii i zastoju, mimo że jednocześnie bardzo dużo działo się w moim życiu. Przesyt wszystkiego spowodował potrzebę samotnego wyjazdu na weekend, choć będę szczera – miałam potrzebę wyjazdu na co najmniej tydzień, a może nawet na miesiąc, co  dość trudno mi zorganizować w trakcie roku szkolnego, będąc matką ;) Na bazie moich doświadczenień przygotowałam dla Ciebie 10 przykazań szczęśliwego życia – znajdziesz je na końcu tego wpisu, ale przedtem pozwól, że Ci opowiem o tym wyjeździe, bo może uda mi się Ciebie zainspirować do większej troski o siebie? A ty potem zainspirujesz innych!

 

Weekend nad morzem w SPA w moim ulubionym miejscu mocy, które od wielu lat karmi mnie dobrą energią, przebiegał więc ściśle według precyzyjnego planu robienia tylko tego, co chciałam wtedy kiedy chciałam i nierobienia niczego poza skutecznym byciem tu i teraz, gdy nic poza tym mi się nie chciało.

 

Umysł i ciało

Umysł odpoczywał w czasie spacerów po plaży i podczas medytacji.  Potrzebę rozmowy z ludźmi ograniczyłam do niezbędnego minimum – być uprzejmym i  odpowiadać na zadane pytania. Dokładnie tego potrzebowałam: ciszy, medytacji, szumu i widoku morza, plaży, czytania, spania i jedzenia wtedy, kiedy chcę i bez potrzeby dostosowywania do czegokolwiek innego poza własnym rytmem.

 

Moje ciało przyglądało mi się z zaciekawieniem – decyzję o wyjeździe podjęłam na dzień przed podróżą, zarezerwowałam pokój szybkim telefonem, ostatni dostępny w ten weekend, i pojechałam! Już w chwili wsiadania do samochodu i całej 3,5-godzinnej jazdy nad morze ciało piszczało ze szczęścia, zadowolone, rozluźnione, uśmiechnięte.  Rozpierała mnie nowa energia i radość.

 

Warto słuchać siebie i tak się organizować w życiu, by móc odpowiadać na swoje potrzeby. I wiesz co? Robić to nie tylko od wielkiego dzwonu, gdy już padasz na twarz ze zmęczenia i stresu, ale REGULARNIE! Wiem, powiesz mi teraz, że nie każdy może tak sobie wyjechać znienacka, że czas, że pieniądze, że rodzina, że mąż, pies itp. A jednak nic nie jest ważniejsze niż to, że TY – ta dbająca, troszcząca się o innych, pracująca w domu czy poza domem osoba – naładujesz swoje baterie i wrócisz  do domu z radością w sercu, energią do działania, rozluźnionym zrelaksowanym ciałem i szczęściem w oczach! To jest bezcenne! Bo wtedy, po napełnieniu siebie, masz dość energii i radości, by dzielić się nią z innymi, by nią promieniować na Twoje otoczenie.

 

Jeśli nie wyjazd, to co?

Zamiast marudzić. że nic nie możesz, zastanów się, co jednak możesz sobie zorganizować? Cotygodniowe 2-3 godzinki tylko dla siebie, spędzane tak jak Ty chcesz? Pójście na ulubione zajęcia, a potem na pyszną herbatkę itp. sam/-a ze sobą. Spacerek w parku. Leżenie na sofie  i nicnierobienie – bez wyrzutów sumienia. To luksus w dzisiejszych czasach kultu działania, tak bezkarnie podarować sobie trochę samotności i czasu dla siebie – na refleksję i odpoczynek, i radość, bez potrzeby tłumaczenia się komukolwiek, jak wykorzystujesz ten czas.

Bo wiesz, ty decydujesz. Nikt poza Tobą nie wie tak dokładnie, czego Ci potrzeba tu i teraz, by mieć poczucie szczęścia i dodać sobie energii do życia.

Bo szczęście jest w Tobie i zawsze rośnie, gdy masz go dość, by się nim dzielić. Wszystko zaczyna się od Ciebie! :) Masz moc. I mam  nadzieję, że przyda Ci się

10 przykazań szczęśliwego życia

Zobacz, które z tych 10 przykazań szczęśliwego życia najbardziej przykuje Twoją uwagę – może jedno, może kilka?

Przeczytaj i wchłoń, po czym od razu zacznij wdrażać. Nie ma co czekać, bo już na pewno  wiesz, że od samego czytania jeszcze nikomu nic się nie zmieniło… ;)

 1. Przestań narzekać – przeżyj 24 godziny bez narzekania i kontynuuj w kolejnych dniach.

 2. Zatroszcz się o odpowiednią ilość snu – niewyspany organizm nie ma energii.

 3.  Naucz się zarządzać swoimi myślami – nie wierz we wszystko to, co myślisz.

 4. Organizuj swoje życie tak, by mieć czas na odpoczynek – codziennie i regularnie.

 5. Oczyszczaj swoje relacje na bieżąco – bez żalu i poczucia winy rezygnuj z toksycznych ludzi w twoim życiu.

 6. Dowiedz się, co sprawia ci radość i rób to jak najczęściej.

 7. Bądź uprzejmy  wobec innych – nigdy nie wiesz, co właśnie dzieje się w ich życiu i przez co przechodzą.

 8. Zawsze weź oddech lub kilka oddechów ZANIM zareagujesz lub odpowiesz – dzięki temu masz szansę działać z poziomu wewnętrznego spokoju.

 9.  Przestań plotkować  i słuchać plotek o innych – skup się na tym, co wymaga rozwiązania w twoim życiu.

 10. Codziennie szukaj powodów do ODCZUWANIA i wyrażania wdzięczności – w ten sposób bedzie ich przybywać! :)

 

–> Który z tych punktów najbardziej ci się dziś przydał? Co jeszcze robisz w swoim życiu, co daje ci poczucie szczęścia? Zostaw komentarz poniżej. A jeśli znasz kogoś, komu ten wpis może się przydać, udostępnij – bo razem możemy zainspirować jeszcze więcej osób. A oni potem staną się inspiracją dla innych :)

Powodzenia!

A jeśli chcesz mieć więcej pewności siebie tej wiosny, koniecznie zajrzyj TUTAJ

Dopadła Cię depresja i chcesz poczuć się lepiej? Być może brak Ci jeszcze słońca i witaminy D

Zobacz też Jak zacząć wreszcie doceniać siebie? 

 

8 Comments

 1. Aldona Zakrzewska pisze:

  Dziękuję za ten wpis – dzisiaj są moje urodziny, więc najlepsza to pora do podobnych przemyśleń :) Według mnie najtrudniejszy do realizacji jest punkt 3 i 5. Zaraz pobiegnę na taras, by pobyć trochę sama ze sobą (co najwyżej z kawą) ;)

 2. Aldona, to przede wszystkim życzę Ci, aby ten dzień był dla Ciebie jak najbardziej udany i obyś zajęła się samą sobą czule i z prawdziwą życzliwością :) Wszystkiego najlepszego! Daj sobie czas na spokojne podejście do punktu 3 i 5 – pomyśl o intencji, z jaką chcesz je wdrożyć w swoim życiu i jakie będą z tego korzyści dla Ciebie, a także pośrednio dla innych osób w Twoim otoczeniu :) Dziś jeszcze ze specjalną dedykacją ode mnie zobacz ten wpis na blogu: https://mindfulcultures.pl/jak-zaczac-doceniac-siebie/ Pozdrawiam ciepło, Kasia

 3. Aldona, to przede wszystkim życzę Ci, aby ten dzień był dla Ciebie jak najbardziej udany i obyś zajęła się samą sobą czule i z prawdziwą życzliwością :) Wszystkiego najlepszego! Daj sobie czas na spokojne podejście do punktu 3 i 5 – pomyśl o intencji, z jaką chcesz je wdrożyć w swoim życiu i jakie będą z tego korzyści dla Ciebie, a także pośrednio dla innych osób w Twoim otoczeniu :) Dziś jeszcze ze specjalną dedykacją ode mnie zobacz ten wpis na blogu: https://mindfulcultures.pl/j… Pozdrawiam ciepło, Kasia

 4. Dutkiewicz Aleksandra pisze:

  Drukuje 10 przykazań i wieszam nad biurkiem ! :)

 5. Kasia pisze:

  Te zasady niby są oczywiste, ale dopiero jak ktoś je zbierze i przedstawi czarno na białym, zdajemy sobie sprawę z ich wartości i znaczenia. Cała dziesiątka zasługuje na przepisanie do kalendarza i przypominanie sobie o nich każdego ranka ;)

 6. Świetny wpis… dziękuję. U mnie zdecydowanie do przepracowania jest work-life balance.

 7. Bardzo się cieszę, że się przydał :-) Trzymam kciuki za wypracowanie równowagi w tym zakresie, którego właśnie teraz potrzebujesz! Pozdrawiam :)

 8. Fajnie, że tak sądzisz :-) Ja też sobie o nich przypominam na bieżąco, bo zdecydowanie najlepiej działa potraktowanie ich jako codziennej praktyki. Efekty są MEGA i bardzo poprawia się jakość życia, a poza tym jeszcze wpływamy wtedy pozytywnie na nasze otoczenie :) Pozdrawiam ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij