5 kroków do miłej atmosfery przy świątecznym stole – Komunikacja 50 na 50

www.mindfulcultures.pl

Już wkrótce czekają nas świąteczne spotkania z rodziną, przyjaciółmi, dawno niewidzianymi krewnymi czy sąsiadami. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć wyjątkowy nastrój w domu, proponuję Ci  dziś 5  kroków do miłej atmosfery przy świątecznym stole.

Przy wspólnym stole warto pamiętać, że nie siadamy przy nim po to, by plotkować, mówić źle o innych, krytykować, planować innym życie, udzielać rad, poruszać trudne tematy polityczne, mieszać innych z błotem za ich poglądy, patrzeć na nich bykiem z nadętą miną albo robić z siebie ofiarę.

Komunikacja 50 na 50 opiera się na założeniu, że każda, nawet krótkotrwała interakcja z inną osobą dorosłą, to 100%, w którym każda z osób ma po 50% ‘udziałów’ i odpowiedzialności za daną interakcję.

Stół, przy którym dzielimy się opłatkiem, to symbol pojednania. Tradycyjnie zostawiamy przy nim miejsce dla niespodziewanego gościa. To także symboliczne miejsce w naszych sercach i  umysłach na otwieranie się na to, co nowe, nieznane czy trudne. Gotowość do bycia RAZEM tu i teraz, i reagowania na to, co się dzieje z poziomu wewnętrznego spokoju przekłada się na sposób, w jaki porozumiewamy się z innymi i odwrotnie. Stawiajmy na autentyczność, szacunek, życzliwość i zrozumienie, włączmy nasze poczucie humoru i zdrowy dystans do siebie samego, którego uczy nas m.in. mindfulness – praktyka uważności.

Pomoże nam w tym 5 kroków:

1. Świadomość, że każdy ma prawo do własnej sfery wolności osobistej: poglądów, myśli, przekonań, wartości, religii, zainteresowań, preferencji, decyzji o tym, jak i z kim spędzać czas, jak ustawiać meble w domu itp. – o ile nie narusza do bezpieczeństwa czy zdrowia żadnej ze stron zaangażowanych w daną rozmowę. Z naszą sferą wolności osobistej wchodzimy w każdą relację z innymi ludźmi – to nasze 50% udziałów.

2. Zrozumienie, że w każdej rozmowie z inną dorosłą osobą mamy po 50% odpowiedzialności za jej przebieg i wynik – szacunek dla własnych 50% jest równie ważny jak szacunek dla 50% drugiej strony, jeśli nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia żadnej ze stron. A przy świątecznym stole takie ryzyko raczej rzadko się zdarza ;)

3. Założenie, że NIE wiesz lepiej niż druga osoba, co dzieje się w jej 50%. 

To, co widzimy u innych na zewnątrz to zaledwie czubek góry lodowej, zwłaszcza jeśli widujesz kogoś tylko przy okazji świąt i uroczystości rodzinnych. Co tak naprawdę wiesz o tej osobie, jej życiu, smutkach i radościach? Nie polegaj tu na opiniach usłyszanych od mamy, dziadka czy kuzynki. W trakcie rozmowy zadawaj pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiałeś/-aś. Okazuj zainteresowanie. NIE okazuj wyższości ani lekceważenia.

4. Uważne słuchanie – po to, by wysłuchać i zrozumieć, a nie po to, by w trakcie gdy ktoś do Ciebie mówi planować już, co odpowiesz. Prawdziwa komunikacja opiera się na wymianie i autentyczności. Daj sobie czas na odpowiedź, nie przerywaj mówiącemu zanim dokończy myśl, żeby pokazać  od razu, że się z nim nie zgadzasz. Pamiętaj o oddechu przeponowym, który w każdej sytuacji pomoże Ci wrócić do równowagi i uniknąć reagowania w zdenerwowaniu.

5. Intencjapo co chcesz coś zrobić lub powiedzieć? 

Zanim coś powiesz lub zrobisz, zastanów się, co jest Twoim celem? Bo chęć pokazania, że wiesz lepiej albo chęć ośmieszenia kogoś nie przysporzą dobrej energii przy wspólnym stole. Jeśli masz skłonność do działania pod wpływem emocji lub gdy chcesz zachować dystans, wyrób sobie nawyk sprawdzania swojej intencji. To zajmie Ci najwyżej 2-3 sekundy, ale może zaoszczędzić Ci sporo kłopotu i nieprzyjemnego samopoczucia po fakcie. Być może okaże się wtedy, że Twoja opinia czy reakcja nie jest nawet w danej chwili potrzebna.

Pamiętaj: faktyczny wpływ i możliwość zmiany podejścia masz wyłącznie w obrębie swoich 50 %. Innych możesz co najwyżej zainspirować do zmian własnym przykładem. Brak jasnej intencji to wyraźny komunikat dla Ciebie, by czegoś nie mówić lub nie robić.

Życzę Tobie i Twoim bliskim wesołych  Świąt z przyjazną i pełną radości komunikacją w rodzinnym gronie! <3

Więcej o Komunikacji 50 na 50 dowiesz się tutaj (infografika), a pełną wersję 7 zasad otrzymasz gratis tutaj

Wersja angielska Equal Share Communication dostępna jest tutaj.

 

A jeśli potrzebujesz wsparcia w budowaniu własnej pewności siebie w relacjach, sprawdź mój kurs przeznaczony do pracy własnej w twoim domowym zaciszu :)

Daj mi znać, co w tym wpisie Ci jest dla Ciebie przydatne – zostaw swój komentarz w dole strony.

—> Zostańmy w kontakcie! Dołącz do mojego newslettera (wysyłka rzadko, ale inspirująco!) i odbierz

„7 zasad skutecznej komunikacji na bazie autentyczności – KOMUNIKACJA 50 na 50”

Lubisz oglądać nagrania? Sprawdź moją inspirację dla Ciebie tutaj

Znasz kogoś, komu ten wpis może się przydać? Kliknij jedną z opcji poniżej i udostępnij znajomym – bo razem zainspirujemy więcej osób! Dziękuję :)