Komunikacja 50 na 50 pomaga porozumiewać się z innymi (nie pomijając i nie umniejszając siebie) z własnej bezpiecznej przestrzeni – sfery wolności osobistej, do której każdy z nas ma naturalne prawo. Stworzyłam tę metodę bazując na własnej potrzebie komunikowania się z poziomu autentyczności, z szacunkiem i dla siebie, i dla osoby, z którą się porozumiewam.
Komunikacja 50 na 50 ma swoje korzenie w mindfulness – praktyce uważności, mojej praktyce coachingowej (w tym metodą Zen Coachingu) z klientami z różnych kultur i w praktyce skutecznej komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej możliwej pomimo widocznych i niewidocznych różnic.
Istotne jest także zrozumienie, że najbardziej podstawowa wersja Komunikacji 50 na 50 zachodzi w nas non-stop na poziomie Ciało – Umysł, czego zazwyczaj sobie nie uświadamiamy i nie zauważamy. Aby dobrze funkcjonować na co dzień, warto nauczyć się kontrolować umysł (przede wszystkim myśli) oraz zauważać i rozpoznawać sygnały wysyłane przez nasze ciało (nieustannie dostarczające nam informacji o tym, co dzieje się w nas i w wokół nas tu i teraz, z dużym udziałem jelitowego układu nerwowego (ang. Enteric Nervous System). Według ostatnich badań ma on bowiem do dyspozycji ok. 100 milionów komórek nerwowych w naszym jelicie. Z tego układu do mózgu przekazywanych jest aż 90% informacji, a drogą odwrotną jedynie 10%. Najwyższy czas zacząć uzwględniać nasze odczucia w ciele na równi z tym, co przekazuje nam umysł…
Pełną wersję 7 zasad skutecznej komunikacji na bazie autentyczności wraz z opisem możesz pobrać tutaj.
Wkrótce więcej info o szkoleniach i warsztatach certyfikacyjnych. Jeśli jesteś coachem, trenerem, managerem lub nauczycielem i chciałbyś prowadzić grupy/warsztaty na bazie Komunikacji 50 na 50 lub chcesz włączyć tę metodę do swojego portfolio kwalifikacji, skontaktuj się poprzez formularz na tej stronie.
Dołącz także do newslettera, a z pewnością otrzymasz na czas wszystkie ważne informacje o planowanych terminach.
Garść wrażeń osób uczestniczących w dotychczasowych pełnych cyklach tematycznych warsztatów na bazie Komunikacji 50 na 50, w ramach autorskiego projektu Chwila na Oddech – Rozwojowe Grupy dla Kobiet (w roku 2014, 2015 i 2016):
“Autentycznie wszystko było dla mnie nowe, a w szczególności mówienie głośno o swoich uczuciach, obawach i bardzo osobistych przemyśleniach. Pomocna okazała się sama grupa, która bez żadnych uprzedzeń przyjęła mnie do swojego zacnego grona, a także Twoja uwaga Kasiu, bardzo rzadko się zdarza, żeby ktoś tak pięknie potrafił słuchać, dziękuję.” (KD)
“W zasadzie wszystko, ale najbardziej to, że odkrywam w sobie to co nie było przeze mnie jeszcze odkryte. Uważniej, świadomiej i nieosądzająco próbuję odczuwać to co się dzieje tu i teraz. Chciałabym osiągnąć konsensus między ciałem, umysłem i myślami. Taką równowagę. I zauważam, że wiele jeszcze jest na tym polu do zrobienia. Cały czas jestem w procesie.” (Klaudia Otto)
“Koncentracja na metodzie 50/50, oraz bycie z emocjami, z napięciem.” (GC)
“Wypowiedzi dziewczyn na początku sesji mówiące o tym co udało im się zrealizować w oparciu o poprzednie warsztaty. Uświadomiło mi to, że w każdej z nas zachodzi proces, ale (nie tylko u mnie) wprowadzenie w życie zmian wymaga czasu oraz zrozumienia tematu.” (AL)
“Że to co czuję jest OK, że mogę się rozwijać, doświadczać siebie i zmieniać siebie.” (NK, www.nellsi.eu)
“Nauka właściwego oddechu, nazywanie emocji np. podczas oczuwania stresu. Przypomniałaś mi też o zasadzie, że jeśli sama się zmieniam, to zmienia się również zachowanie ludzi w moim otoczeniu. Często o tym zapominam, chcąc zmieniać wszystko i wszystkich wokół ;). ” (BM)
Co zabierasz ze sobą z tych warsztatów?
“Zabiorę dwie rzeczy: mądrość wynikającą z słuchania siebie i szacunek do słów, myśli wypowiadanych przez innych.” (KD)
“Spokój, siłę – ale ta starcza nie na jakoś długo, mam wtedy zapał i ochotę, żeby góry przenosić. Pracuje nad oddechem cały czas. Daje sobie przyzwolenie do popełniania błędów i uczenia się na nich. I znajduję czas dla siebie.” (Klaudia Otto)
“To, żeby nie działać pod wpływem emocji. Chciałabym najpierw zanim coś powiem lub zrobię postarać się pomyśleć czy moja reakcja jest adekwatna do sytuacji.” (AL)
“Świadomość własnej wartości, wzmacniania jej, malutkie osiągnięcia.” (DJ)
“Motywację i inspirację do wdrażania metody.” (NK, www.nellsi.eu)
“Zabieram przekonanie, że jak robię coś dla siebie to nie jest to egoizm, że chciałabym bardziej uważnie słuchać, nie oceniać, tylko starać się zrozumieć.” (MD)
Pełną wersję 7 zasad wraz z opisem pobierz tutaj.
Pozdrawiam,
Kasia Weiss, www.mindfulcultures.pl & www.mindfulcultures.com