Jak wybrać trafiony prezent? 3 proste kroki na bazie mindfulness – praktyki uważności

Co roku zastanawiasz się, jak wybrać  trafiony prezent dla każdego? Chcesz, by osoba, której dajesz upominek miała uśmiech na twarzy, a może nawet łzę wzruszenia w oku? Zastosuj  3 proste  kroki  do wyboru trafionego prezentu, na bazie mindfulness – praktyki uważności:

1. Lista 

Zadbaj o wolną chwilę, optymalnie na parę tygodni przed świętami. Usiądź z notatnikiem przy ulubionej muzyce, nalej sobie szklankę wody, weź kilka relaksujących oddechów przeponowych (z brzucha) i zrób spontaniczną listę wszystkich, których chcesz obdarować.

2. Budżet

Jakim budżetem dysponujesz?  Zapisz tę kwotę. Fajny prezent, który wywoła radość odbiorcy, wcale nie musi być drogi, ale warto, by był przemyślany i dobrany do osoby – o tym w kolejnym punkcie. Czy masz jakąś kwotę rezerwową? Czy jest coś, co możesz zrobić sam/-a? Dodaj kolejną kolumnę – jeśli uda Ci się kupić tańszy prezent niż planowałeś/-aś wcześniej, oszczędność wpisz do tej kolumny. Po każdym zakupie podsumuj  wydatki – będziesz na bieżąco. Pamiętaj, że stare przekonania typu Zastaw się a postaw się nie mają dziś racji bytu, zwłaszcza jeśli stawiasz na autentyczność w ważnych dla Ciebie relacjach.

Jeśli po zakupie prezentów zostanie Ci jakaś kwota, znajdź cel charytatywny, który ci odpowiada i zrób wpłatę na ich konto – w ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu :)

3. Intencja (moim zdaniem najważniejszy punkt we wszystkich naszych działaniach)

Zastanów się, jaka jest twoja intencja, aby wybrać prezent dla każdej z tych osób. Zostaw swoje ego na boku i skup się na pozycji obserwatora. Co dana osoba lubi, co pasuje do jej osobowości, co działo się u niej czy u niego w ostatnim czasie?

Są prezenty wspierające, rozwojowe, dekoracyjne, relaksujące, hobbystyczne, dla domu, dla ciała i dla umysłu. Co chcesz wyrazić swoim prezentem? Jasność intencji bardzo w tym pomaga, a przy okazji może pojawić się cenna refleksja na temat samej znajomości czy relacji i jej wartości dla ciebie (lub jej braku). Wymuszone starymi i niewspierającymi przekonaniami prezenty rzadko przynoszą radość i odbiorcy, i ofiarodawcy. Jeśli nie masz jasnej intencji, odpuść i wykreśl tę osobę ze swojej listy. Przymus jest najgorszym doradcą.

Planując świąteczne upominki w ten sposób minimalizujesz ryzyko nietrafionego prezentu. Trzeba jednak pamiętać, że druga strona zawsze ma prawo wyboru i reakcji, które wynikają z jej czy jego obecnego poziomu świadomości i tego w żaden sposób nie przeskoczysz. Z chwilą, gdy prezent jest już w rękach obdarowanego, kończy się Twoja strefa wpływu, a zaczyna strefa wpływu odbiorcy. Zrobiłeś/-aś co w Twojej mocy.

Życzę wszystkim dobrego odbioru przygotowanych przez Was prezentów i mnóstwo radości w tak zwanym trakcie! A gdy Ty dostajesz prezent, doceń gest i wysiłek, i podziękuj z uprzejmym uśmiechem, nawet jeśli ofiarodawca nie skorzystał z tej listy… ;) :)

Więcej o Komunikacji 50 na 50, która pomaga wzmacniać naszą własną sferę wolności osobistej i wspiera nas w bezstresowej komunikacji z rodziną i znajomymi (także przy świątecznym stole) czytaj tutaj.

Podobał Ci się ten artykuł? Mam nadzieję, że już wiesz jak wybrać trafiony prezent. Zostaw swój komentarz w dole strony. 

—> Zostańmy w kontakcie! Dołącz do mojego newslettera (wysyłka rzadko, ale inspirująco!) i odbierz mini-przewodnik

„7 zasad skutecznej komunikacji na bazie autentyczności – KOMUNIKACJA 50 na 50”

Lubisz oglądać nagrania? Sprawdź moją inspirację dla Ciebie tutaj