Zarządzanie sobą | Tydzień 43 | Rok Kochania Siebie

Zarządzanie sobą

Tydzień 43 – Zadanie

 

W trudnych sytuacjach mamy skłonność do natychmiastowego skupiania uwagi na tym, co dzieje się przed nami, na tym, co słyszymy lub widzimy, czyli na tym, co na przykład mówi/krzyczy do nas druga osoba.

 

Nakręcając się, sami dajemy energię tej drugiej stronie, bo przecież on/ona ‘nas wkurza’, on/ona nie powinni się tak zachowywać czy czegoś powiedzieć, albo zrobić. A ty stoisz tam i nakręcasz się jeszcze bardziej. I trudno ci się opanować. Jest to jeden z tematów związanych z zarządzaniem sobą, które bardzo często pojawiają się w gabinecie psychoterapii…

 

Za każdym razem, gdy oddajesz uwagę drugiej osobie i temu, co ona robi, przestajesz dawać tę uwagę i energię sobie. Tymczasem realnie tylko na siebie samego/-ą masz wpływ.
To bardzo ważna umiejętność dla zachowania własnego zdrowia fizycznego i psychicznego – w chwili trudności świadomie ściągnąć swoją energię ponownie do siebie, bo najpierw potrzebujesz ogarnąć siebie i swoje emocje (ściąganie energii z powrotem do siebie warto sobie też zwizualizować w taki sposób, który jest dla ciebie wspierający).

 

Pomocne kroki to jak zwykle:

 

Krok 1. powrót do oddechu przeponowego – zanim coś powiesz lub zrobisz, najpierw weź kilka oddechów (w myśl zasady mistrzów buddyjskich – ‘Cokolwiek się dzieje, wracaj do oddechu’)

Krok 2. zadanie sobie szybkich pytań sprawdzających – to jest naprawdę kwestia sekund, warto wyrobić sobie nawyk ich zadawania – Co teraz się we mnie dzieje? Co robi teraz mój umysł? Jak reaguje moje ciało?

Krok 3. Co mogę tu i teraz zrobić, żeby poczuć się lepiej? (I to zrobić). Czasem wystarczy przejście do toalety, napicie się wody, wyjście na balkon…. Mamy dostęp do wielu różnych prostych działań, które przywracają nas do pionu, jednak najczęściej wybieramy stare nawyki, które nas obciążają zamiast wspierać.

Gdy opanujesz siebie, masz czas na przyjrzenie się swojej potrzebie dotyczącej danej sytuacji. Możesz też wtedy spojrzeć na siebie i drugą osobę z pozycji obserwatora, nadal ugruntowując siebie za pomocą oddechu.

 

Pytania pomocnicze – na bazie twojego doświadczenia życiowego:

 

– W jakich sytuacjach najtrudniej ci skupić uwagę na sobie?

– Z jakimi konkretnymi osobami jest ci łatwiej, a z kim jest ci trudniej?

– Jakie dodatkowe emocje utrudniają ci skupienie swojej uwagi i energii na sobie?

Np. niektórzy moi klienci w gabinecie sygnalizują, że dla niego czy dla niej wyjściową postawą do prawie każdej relacji w życiu jest poczucie niższości wobec drugiej osoby.
Z takim nastawieniem trudno jest uznać siebie samego/-ą za dostatecznie ważną/-ego by poświęcić uwagę właśnie sobie. Pracujemy wtedy najpierw z nastawieniem klienta. Potem już klientom jest łatwiej zauważyć, że oni też zasługują na swoją własną uwagę.

 

Powodzenia z zadaniem.

 

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

Przeczytaj także: Płodna próżnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij