Zaobserwuj swój umysł | Tydzień 11 | Rok Kochania Siebie

Zaobserwuj swój umysł

Zaczniemy sobie od cytatu: ‘Jedyną rzeczą, nad którą każda osoba ma całkowitą i zupełną kontrolę, jest to, na czym skupia swój umysł’ – Napoleon Hill

To bardzo proste i jednocześnie trudne, bo umiejętność skupiania umysłu/uwagi na tym, co sprawia, że dobrze się czujesz, to kwestia wyrobienia sobie takiego nawyku.

Dziś zapraszam Cię wobec tego do tygodniowego eksperymentu, którego celem jest sprawdzenie, co robi Twój umysł, gdy go nie pilnujesz.

 

Tydzień 11 – Zadanie

 

Niektórzy nauczyciele duchowi uważają, że umysł jest jak dzikie rozszalałe zwierzę wpuszczone do domu i biegające na oślep.

Poobserwuj sobie, co robi Twój umysł, gdy go nie trzymasz w ramach – gdy jesteś na co dzień zajęta/-y wieloma sprawami i gdy ‘masz dużo na głowie’, i gdy nie masz czasu zadbać o siebie od środka, nie masz czasu na odpoczynek i reset Twoich wewnętrznych baterii.

Przez najbliższy tydzień łap się na tym, na czym najczęściej skupiasz uwagę i sprawdzaj, co Ci to robi, że akurat o tym czy tamtym myślisz i jak długo tak możesz. I jak się wtedy czujesz.

Gdy zauważysz, że myśli jak rozszalałe dzikie konie latają na oślep i karmią Cię lękiem, obawami, urazą, wstydem, niskim poczuciem własnej wartości, krytyką siebie i innych czy innym dowalaniem sobie, zatrzymaj się i poobserwuj siebie.

– O czym myślisz najczęściej?

– Na czym najdłużej się zawieszasz?

– W jaki sposób to ci pomaga lub utrudnia?

– Ile razy w ciągu dnia skupiasz uwagę na negatywnych myślach dając im się ponieść?

Weź parę oddechów przeponowych do brzucha. Widzisz już jasno swoje myśli i co one Ci robią. Uznaj, że je masz – bez walczenia z nimi. Po prostu są.

 

A potem zadaj sobie pytanie:

 

– Jaka jest najbliższa i najłatwiejsza dla mnie wspierająca myśl? (nawet tak prosta jak ‘Wczoraj zrobiłam/-em pyszną kolację’, ‘Lubię siebie’ czy ‘Mam ładne stopy’ Ty decydujesz…)

– Co mogę zrobić tu i teraz, by POCZUĆ SIĘ DOBRZE?

– A potem idź i to zrób (dobrze mieć wcześniej przygotowaną ratunkową listę poprawiających nastrój czynności i stanów)

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie2021 oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

Przeczytaj także: Pozwól sobie na radość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij