Przetransformuj negatywne przekonania na swój temat | Tydzień 2 | Rok Kochania Siebie

Przetransformuj negatywne przekonania na swój temat

Z Twoich odpowiedzi z Tygodnia 1 wybierz 2-3 najtrudniejsze/najmniej wspierające Cię DZIŚ przekonania na swój temat, które słyszałeś/-aś o sobie w dzieciństwie lub te, które bezkrytycznie przyjąłeś/ęłaś jako fakt o życiu/ludziach i świecie.

Być może nazywano Cię dziwką, darmozjadem, durniem, tępotą, śmierdzącym leniem, bękartem, idiotką, histeryczką, debilem itd.

Być może czyjeś słowa na Twój temat zraniły Cię tak mocno, że na wiele lat odebrały Ci Twoją wewnętrzną moc i zaufanie do siebie samej/-ego.

Być może padłeś/-aś ofiarą wyśmiewania/wyszydzania. Być może ktoś gardził Tobą lub krytykował otwarcie przy Tobie Twoich rodziców. Być może ktoś Ci groził. Być może byłeś/-aś jednym z tych dzieciaków, które w pełnym napięciu nasłuchują, w jakim nastroju ojciec wraca do domu?

Być może wpłynęło na Ciebie inne życiowe zdarzenie z czasów bycia nastolatkiem?

Tu i teraz jesteś już w innym miejscu i czasie.

 

Tydzień 2 – Zadanie

 

Weź kartkę i zapisz te wybrane przekonania po lewej stronie.

Zrób strzałkę w prawo przy każdym z nich i po prawej stronie kartki napisz swoje marzenie/wyobrażenie związane z tym przekonaniem i możliwe do zrealizowania w Twoim aktualnym życiu. Użyj słów takich jak “Jestem…, Wyobrażam sobie…, myślę, czuję/odczuwam, widzę, słyszę, cieszę się na myśl o tym, że…” – stwórz zdania opisujące nowe przekonanie tak, by było to dla Ciebie do przyjęcia.

Po lewej stronie piszesz np.
“Zawsze wszystko psuję, nie potrafię utrzymać żadnej relacji”

a po prawej “Wyobrażam sobie, jak z łatwością i przyjemnością jestem w nowej relacji i czuję się w niej dobrze. Odczuwam rozluźnienie w ciele. Z łatwością jestem sobą przy mojej partnerce/moim partnerze. Widzę jej/jego uśmiechniętą twarz. Akceptuję siebie w tej relacji. Jestem spokojny/-a i radosna/-y. …..”

Uruchom swoją kreatywność. Puść sobie ulubioną muzykę. Zadbaj o coś dobrego do picia (bez alkoholu). Usiądź wygodnie i podaruj sobie 15- 30 minut na zrobienie tego ćwiczenia na luzie. Wizualizuj. Sprawdź, czy/jak bardzo możesz puścić wodze fantazji. Na co możesz sobie pozwolić.

Obserwuj w trakcie swoje ciało. Pozwalaj sobie odczuwać to, co czujesz. Może pojawiać się opór, radość, różne emocje. Pozwól im być. Nie oceniaj ich ani siebie. Zauważ tylko i wizualizuj dalej. Zapisuj w trakcie lub potem.

Na zakończenie przeczytaj to, co napisałaś/-eś. Doceń siebie lub wynagrodź siebie za to ćwiczenie czymś miłym, czymś, co lubisz. Herbatka, spacerek, 5 minut siedzenia w ciszy i oddychania, parę stron książki? Co sprawi, że poczujesz się doceniony/-a przez siebie?

Możesz też sobie nagrać na telefon SWOIM GŁOSEM wszystko to, co jest po prawej stronie kartki.

Odsłuchuj często. Pozwól sobie otworzyć się na nowe możliwości.

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

Przeczytaj także: Jakie są Twoje ciążące przekonania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij