Jestem BAAARDZO ciekawa jak Ci poszły odpowiedzi na pytania z Tygodnia 0? Czego się o sobie dowiedziałaś/-eś? Z czym poszło Ci łatwo, a z czym trudno? Daj znać w komentarzach.
Przypominasz sobie te filmy, w których nowożeńcy odjeżdżają w siną dal pięknym samochodem, za którym ciągną się grzechoczące puste puszki?
Pytanie 1) Jakie puszki, puste na pierwszy rzut oka, lecz nadal robiące dużo hałasu w Twoim życiu, ciągniesz za sobą przez te wszystkie lata?
(metaforycznie przyczepione może do pleców, może zaciskające się pętlą na szyi, uniemożliwiające swobodę ruchów, blokujące ręce i nogi, powodujące dyskomfort w ciele na samą myśl o …. – dokończ sobie wg tego, co pierwsze przychodzi Ci na myśl)
Jak widzisz, w psychoterapii Gestalt pracujemy z całym człowiekiem, bierzemy pod uwagę ciało, umysł i emocje, tu i teraz, w kontakcie i w relacji z drugą osobą.
W Twoich latach formatywnych do ok. 7-ego roku życia chłonąłeś/-aś wszystko jak gąbka, nie mając żadnych mechnizmów obronnych.
Pytanie 2) Jakie przekonania o sobie samej/-ym wyniosła/-eś z tego okresu? Takie, które Cię wspierają, czy raczej obniżają Twoją życiową energię?
Jakie zdania na swój temat słyszałeś/-aś od bliskich i znajomych i przyjąłeś/ęłaś BEZKRYTYCZNIE?
Jakie przekonania o życiu i świecie wyrażali Twoi rodzice, opiekunowie, dziadkowie i inne ważne dla Ciebie osoby, organizacje, instytucje?
Co z tego traktujesz nadal jak wytyczne dla siebie? Czy są tu jakieś ‘puszki’, których już nie potrzebujesz i które Cię blokują?
Nie jesteś już dzieckiem. Z poziomu osoby dorosłej możesz dokonać innych wyborów przekonań i wartości – takich, które Cię wspierają i pomagają żyć.
Powodzenia z zadaniem.
Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?
Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”
#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę
Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.
Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.
Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie2021 oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss
Z góry i z dołu dziękuję!
Przeczytaj także: Rok kochania siebie 2021