Wielu osobom jest znacznie łatwiej dawać niż przyjmować, bo mają takie, a nie inne przekonania o tym, co wypada, a co nie wypada, zwłaszcza gdy jest się osobą dorosłą.
Od klientów w gabinecie słyszę na przykład, że pozwolenie sobie na autentyczną radość i przyjemność przed innymi ludźmi jest dla nich trudne.
Obawiają się wyśmiania, bycia uznanymi za niepoważnych, głupich, nietaktownych czy niewychowanych…
Troska o swoje własne dobre samopoczucie, potrzeby i prawo do pozwalania sobie na radość zazwyczaj uznawane są za postawę egoistyczną.
Zwłaszcza jeśli partner, mąż, żona, matka, ojciec itp. przyjmują pozycję ofiary lub kata/agresora i odmawiają wzięcia odpowiedzialności za zarządzanie ich własnymi emocjami.
To często prowadzi do poczucia winy u klientów i ma drastyczny wpływ na ich samoocenę, dopóki nie uświadomią sobie, co naprawdę dzieje się w ich relacjach i dopóki nie zaczną stawiać granic na różnych poziomach i w różnych obszarach życia.
Jak często pozwalasz sobie otrzymywać? Tak prawdziwie otrzymywać – brać, chłonąć i się napawać: radość, przyjemność, miłość, ciepło, piękny dzień, komplement, wyrazy uznania, uśmiech, czas na relaks, przytulenie, całuska, czyjąś troskę, przygotowane przez kogoś jedzenie itp.
Czasem coś małego, a czasem coś większego…
Jakie blokady pojawiają się w Tobie najczęściej?
Skąd się wzięły lub od kogo je przejąłeś/-ęłaś w trakcie Twojego życia?
Czy jakieś słowa/zwroty/powiedzenia się z tym wiązały? Być może do dziś dźwięczą Ci w uszach?
Mój pies i w sumie każde zwierzę to umieją brać i korzystać z życia oraz prosić o pieszczoty i nagrody. Być w pełni w tu i teraz i się napawać. Warto brać z nich przykład.
Co zazwyczaj utrudnia Ci pozwolenie sobie na radość i odczuwanie przyjemności w różnych aspektach Twojego życia? Jaką rzecz pierwsza przychodzi Ci do głowy, gdy to teraz czytasz?
Czy jest coś co już pozwala Ci lub pozwoliłoby Ci puścić napięcia w ciele i uwolnić się od blokujących Cię przekonań o przyzwalaniu sobie na radość i przyjemność?
(Bez wchodzenia w alkohol i inne używki. Nie chodzi o to, żeby się ciągle znieczulać, tylko o to, by nauczyć się wreszcie zarządzać sobą i swoimi emocjami w sposób, który poprawi Twoją jakość życia).
Po przeczytaniu zadania daj sobie chwilę na parę oddechów przeponowych (do brzucha). Poczuj swoje ciało. Poobserwuj myśli. Co się w Tobie pojawia tu i teraz? Jakie uczucia i emocje? Być może opór, wstyd, poczucie niezasługiwania? Inne? Jakie?
Weź swój dziennik procesu i odpowiedz na te pytania powyżej najbardziej uczciwie, jak potrafisz i bez autocenzury.
Weź pod uwagę ludzi w rodzinie pochodzenia, inne relacje z Twojego życia, w tym znajomych i z pracy, trenerów, sąsiadów, nauczycieli, zauważ przekonania wyniesione ze szkoły, kościoła, lekcji religii, klubów sportowych i wszystkich innych grup społecznych, do których należałaś/-ś.
Powodzenia z zadaniem.
Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?
Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”
#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę
Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.
Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.
Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie2021 oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss
Z góry i z dołu dziękuję!
Przeczytaj także: Zauważ swoje emocje