Pokochaj siebie z najtrudniejszych chwil | Tydzień 4 | Rok Kochania Siebie

Pokochaj siebie z najtrudniejszych chwil

W tygodniu 1 i 2 pracowaliśmy z przekonaniami. Dziś ponownie zapraszam Cię do przeskanowania Twoich przekonań, tym razem tych wchłoniętych przez Ciebie przy okazji różnych życiowych zdarzeń, na które nie miałeś/-aś bezpośredniego wpływu, np.

– Ktoś bliski umarł i w związku z tym pomyślałeś/-aś, że to Twoja wina. Tak jak pewien starszy już dziś mężczyzna, którego matka posłała po lekarza lub chociaż aptekarza w małej miejscowości, gdy jego ojciec miał zawał. Trzynastoletni chłopak nikogo z nich nie zastał. Ojciec zmarł. Chłopak na długie lata został z poczuciem, że sobie nie poradził i że ojciec umarł przez niego. Do tego doszło przekonanie, że na nic w życiu nie zasługuje, bo zawiódł.

– Przypadkiem usłyszałaś rozmowę innych ludzi o sobie. Ktoś powiedział, że jesteś może i mądra, ale za to brzydka. Taki tekst w młodym wieku rozwala Ci całą żeńską energię. Masz przekonanie, że nieważne co zrobisz, jesteś niewidzialna i musisz specjalnie zabiegać o względy mężczyzn i się do nich naginać, bo nie zasługujesz/bo jesteś nieatrakcyjna/bo i tak nikt Cię nie zechce. Klientki przypominają sobie też, że matki lub babki powtarzały im, że ‘Każda potwora znajdzie swego amatora’… Nikt nie chce być ‘potworą’…

– Urodziłeś/-aś się w biednej rodzinie, gdzie brakowało nawet na chleb. Dzieciaki w szkole wytykały Cię palcami, bo nosiłaś/-eś stare obdarte ciuchy po sąsiadach i kuzynach. Powiedziano Ci, że na pieniądze trzeba harować. Dziś trudno Ci uwierzyć, że pieniądze są energią wymiany, że można zarabiać je z łatwością, przyjemnością i lekkością, i puszczać dalej, bo i tak do Ciebie wrócą.

 

Tydzień 4 – Zadanie

Jakie zdarzenia z Twojego życia mają do tej pory największy wpływ na Ciebie? Wybierz jedno na początek – to, które pierwsze do Ciebie przyjdzie.

Usiądź wygodnie, zamknij oczy i poczuj to zdarzenie w ciele. Zobacz siebie wtedy, tak jakbyś oglądał/-a film na ekranie. Pozwól sobie czuć to, co czujesz. Oddychaj spokojnie do brzucha w trakcie.

Gdy scena się zakończy, wyobraź sobie, że bierzesz na kolana lub przutulasz tamtą wersję siebie. I z tu i teraz, z Ciebie dorosłej/-ego powiedz tej młodszej wersji siebie: ‘Widzę Cię. Widzę jak było Ci trudno. Jesteś dla mnie ważny/-a. Zobacz, damy radę razem. Poradzimy sobie z tym.’

Jeśli możesz, powiedz mu/jej, że ją kochasz i że dziś jest już inne tu i teraz, w którym masz moc zmiany tych waszych wspólnych starych przekonań na takie, które będą Cię bardziej wspierać.

Zostań z tą wizualizacją tak długo jak potrzebujesz. Zauważaj odczucia w ciele i myśli i nic z nimi nie rób. Pozwól sobie być w pełni obecny w tym doświadczeniu bez konieczności opierania się czy zmieniania czegokolwiek. Pamiętaj o równoważącym oddechu do brzucha.

Jeśli chcesz, zanotuj swoje obserwacje.

 

Na koniec zapytaj siebie:

Jakiego nowego przekonania potrzebuję tu i teraz, by żyć z radością i lekkością?

W co chcę wierzyć?

Co będzie dla mnie wsparciem?

Weź oddech.
I otwórz się na odpowiedzi w ciągu najbliższgo tygodnia. Notuj w miarę jak się pojawiają.
Zadawanie sobie wspierających pytań to skupianie się na rozwiązaniu.

Dziś na zajęciach online moja koleżanka z grupy, Jowita, psychoterapeutka Gestalt z Zielonej Góry, opowiedziała nam o swoim ważnym wglądzie: ‘Ponoszę całkowitą odpowiedzialność za swoje życie. Robię swoje i nie pitolę za dużo. Uświadomiłam sobie, że przeżyłam już większość mojego życia. I to ja teraz decyduję, jak chcę przeżyć resztę!’
Jak dla mnie – cytat mocy!

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

Przeczytaj także: Przetransformuj negatywne przekonania na swój temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij