Nienegocjowalne potrzeby | Tydzień 6 | Rok Kochania Siebie

Nienegocjowalne potrzeby

Nienegocjowalne potrzeby to takie Twoje potrzeby, których regularne spełnianie jest niezbędne, abyś mógł/mogła odczuwać faktyczne zadowolenie ze swojego życia tu i teraz, dzień po dniu, nawet pośród trudności. Bo gdy troszczysz się o siebie, to wiesz, że z trudnościami też sobie poradzisz, w swoim tempie.

Czego potrzebujesz w swoim życiu na co dzień?

Co przyczynia się do Twojego zadowolenia, komfortu, dobrego samopoczucia, kreatywności, pozwalania sobie na wyrażanie radości życia?

Bo Ty, tak – Ty, masz prawo dobrze się czuć i masz prawo dbać o siebie REGULARNIE. To nie jest egoizm.

 

Twoje dobre samopoczucie, Twój dobrostan stają się dla Ciebie oczywiste dopiero gdy uwierzysz, że na nie zasługujesz będąc dokładnie tą osobą, którą jesteś.

Z tą wiarą wchodzisz w relacje z innymi ludźmi, a oni odbierają szybciej Twoje wibracje i energię zanim jeszcze nawet otworzysz usta.

Według badań, energia serca odbierana jest przez ciało drugiej osoby, w tym przez nasz jelitowy układ nerwowy nawet 6 sekund wcześniej przed mózgiem!

Pytanie: jak często dajesz sobie do tego prawo, a jak często rezygnujesz ze swoich nienegecjowalnych potrzeb, bo na przykład uważasz, że inni są ważniejsi od Ciebie? (Uwaga: nie mówimy tu o sytuacjach życia i śmierci, tylko o życiu codziennym)

Poczucie, że nie jestem ważny/-a często wypływa w gabinecie psychoterapii, bo okazuje się, że po wielu latach życia z ciągłym stawianiem innych na pierwszym miejscu pewnego dnia budzisz się z ręką w nocniku.

Życie nieustannie dostarcza nam testujących nas sytuacji. Wtedy zdarza się, że te Twoje potrzeby, które długie lata czy miesiące były ignorowane, dorywają się nagle do głosu, a Ty tracisz dotychczasową pozorną równowagę, wychodząc (lub: będąc wykopanym/-ą) ze swojej strefy dyskomfortu, często mylnie nazywanej strefą ‘komfortu’…

Wtedy nagle masz szansę uświadomić sobie, że bez troski o siebie samą/-ego trudno żyć.

 

Tydzień 6 – Zadanie

 

Co jest Ci zatem potrzebne w każdym tygodniu czy dniu Twojego życia, abyś miał/-a poczucie, że żyjesz z radością i w zgodzie ze sobą?

Co jest nienegocjowalne, a co nie jest Ci niezbędne na co dzień?

Po przeczytaniu zadania daj sobie chwilę na parę oddechów przeponowych (do brzucha). Poczuj swoje ciało. Poobserwuj myśli. Co się w Tobie pojawia tu i teraz? Jakie uczucia i emocje się pojawiają?

Weź swój dziennik procesu i odpowiedz na te pytania powyżej najbardziej uczciwie, jak potrafisz i bez autocenzury.

Skupiaj uwagę na tym zadaniu przez najbliższy tydzień. Obserwuj siebie. Bądź otwarty/-a na wszystko, co się w Tobie pojawi. Dopisuj, notuj, skreślaj, rysuj, baw się procesem odkrywania siebie…

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie2021 oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

Przeczytaj również: Pozwól sobie przyjmować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij