Krytyka | Tydzień 25 | Rok Kochania Siebie

Krytyka

Marta Frej ma taki fajny mem, który głosi: ‘Nie mogę przejmować się tym, co myślą inni, bo innych jest dużo i każdy ma inne zdanie.’

I dokładnie tak jest – innych jest dużo. Każdy ma inne zdanie, bo każdy ma inne doświadczenia życiowe, inne filtry poznawcze, inne podejście do życia i ludzi, inny stan zdrowia, portfela, cywilny i różny poziom miłości, samoakceptacji itd. Każdy też ma inny poziom ważności w Twoim życiu, a to wiąże się z różnym poziomem autentyczności i otwartości, jaki masz w relacji z tą osobą.

 

Tydzień 25 – Zadanie

 

Nie każdy, kto Cię krytykuje, wnosi coś konstruktywnego dla Ciebie. To Ty decydujesz, czy w krytyce jest coś konstruktywnego, bo to Ty sam/-a jesteś ekspertem od siebie i masz własną mądrość życiową oraz INTUICJĘ, która pomaga Ci rozróżniać, co bierzesz dla siebie, z tego co usłyszałeś/-aś, a co nie.

Oczywiście inną opcją jest nawykowe reagowanie z automatu, pod wpływem impulsu – wtedy możesz się obrazić, wycofać, udawać że nic się nie stało albo zaatakować i zareagować agresją.

Tymczasem ten, kto krytykuje, robi to często dlatego, by się choć przez chwilę lepiej poczuć, świadomie lub nieświadomie. I robi to przeważnie nieproszony i wtedy, gdy uzna za stosowne. Niektórzy tak bardzo mają to we krwi, że zrobili z tego sposób na życie.

 

Dlatego warto sobie sprawdzić, jak Ty reagujesz na krytykę?

 

Co się wtedy w Tobie uruchamia?

Jak reaguje Twoje ciało?

Jakie emocje się pojawiają?

Przepraszasz i się tłumaczysz?

Wycofujesz się?

Atakujesz?

Tracisz mowę?

Stawiasz granice?

 

Przywołaj w myślach kilka sytuacji, gdy POCZUŁEŚ/-AŚ się krtykowany/-a.

 

Zanotuj je i przy każdej z nich wypisz sobie swoje obserwacje o sobie.

Potem sprawdź, czy twoje reakcje są dla Ciebie wspierające czy niewspierające? Czy są w tym jakieś schematy i nawyki?

I zastanów się, jak chcesz zareagować, gdyby taka sytuacja znów się powtórzyła.

Jakie podejście do krytyki będzie Cię wspierać?

 

 

 

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

 

Przeczytaj także: Obserwuj siebie i swoje stopy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij