Co dla Ciebie oznacza odpowiedzialność? | Tydzień 26 | Rok Kochania Siebie

Odpowiedzialność

Tydzień 26 – Zadanie

 

Do zadania zainspirowali mnie w tym tygodniu:

 

– pani, która beztrosko przechodziła sobie przez ulicę w niedozwolnym miejscu tuż przed moim samochodem, gdy skręcałam w prawo i spodziewałam się w tamtym miejscu pustego pasa, bo do świateł był jeszcze spory kawałek… kompletnie idiotyczne miejce, bo od pasów dzieliło panią może 40 metrów w prawo maks…. Skończyło się na nagłym hamowaniu…

– klientka, która niemal pod koniec sesji stwierdziła, że owszem, ona chce zmiany, ale BEZ potrzeby troszczenia się o siebie, bo jej jest łatwiej troszczyć i martwić się o innych, bo troszczyć się o siebie i stawiać granice innym, gdy tego wymaga sytuacja, to taki egoizm jest…

– klienci obu płci, którzy już pracują nad wzięciem odpowiedzialności za swoje emocje i projekcje/ wyobrażenia w relacjach, żeby obyło się bez dowalania sobie
– klientka, która wreszcie bierze odpowiedzialność za swoją relację z jedzeniem i przestaje katować swoje ciało….

 

I parę innych znajomych osób, które zadając mi ciekawe, choć czasem mało komfortowe pytania (w zależności od stopnia naszej zażyłości) poszerzają jednak moją życiową perspektywę
Bo zanim im odpowiem, potrzebuję najpierw rozpoznać w sobie, jak doświadczam tego pytania tu i teraz i co ewentualnie mi ono uruchamia lub nie. Mogę też sama ze sobą sprawdzić, czy w ogóle chcę odpowiedzieć – gdzie są moje granice i jakie są moje potrzeby w danej relacji.

 

Co dla Ciebie oznacza odpowiedzialność?

 

Dla mnie ostatnio przede wszystkim to odpowiedzialność za siebie, moje myśli (zarządzanie myślami), moja świadomość, moje działania – te, które podejmuję i te, których decyduję się z różnych względów nie podejmować, to także całość – ja holistycznie i to jak wchodzę i z czym się stawiam w relacjach. Jak stawiam się do codzienności, w jaki sposób odpowiadam na to, co wokół mnie… Daj znać, jak to jest dla Ciebie.

 

Jestem mega zaciekawiona.

 

Za co Ty bierzesz odpowiedzialność w Twoim życiu?

 

W których obszarach faktycznie świadomie widzisz swój zakres odpowiedzialności, a w których jeszcze nie?

Co daje ci branie odpowiedzialności za siebie i zarządzanie sobą?

Co daje ci unikanie odpowiedzialności za siebie i zarządzanie sobą?

W jaki sposób przejawia się twoja odpowiedzialność w relacjach z ludźmi?

Jakie znaczenie ma dla ciebie odpowiedzialność za innych i jak to się ma do brania odpowiedzialności za samą/-ego siebie?

Jakie schematy, przekonania i nawyki wspierają twój ewentualny BRAK odpowiedzialności i kiedy najczęściej? Na kogo wtedy przerzucasz odpowiedzialność za to, jak TY się czujesz? Jakie swoje inne możliwe wybory ignorujesz w takich sytuacjach?

Jakie słowa i/lub zwroty wspierają lub osłabiają twoje poczucie odpowiedzialności?

Po przeczytaniu zadania weź parę oddechów przeponowych i zobacz, co się pojawi w twoim ciele i umyśle. Potem zrób sobie notatki ze swojej autorefleksji, jeśli potrzebujesz.

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

 

Przeczytaj także: Krytyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij