Zwróć uwagę na to, co jesz | Tydzień 21 | Rok Kochania Siebie

Zwróć uwagę na to co jesz

Na początek krótka przypowieść:

Pewnego razu uczeń Zen prosi Mistrza: 'Mistrzu, wyjaśnij mi tajemnicę swojej doskonałości’! Mistrz Zen na to:

'Kiedy jestem spragniony, piję. Kiedy jestem głodny, jem. Kiedy jestem zmęczony, śpię.’ (czyli prostota i jednocześnie złożoność procesu samoregulacji organizmu)

Victor Chu pisze dalej w swoim eseju:

'Podczas przeżuwania organizm znajduje czas na smakowanie obcego materiału. Smakowanie oznacza oddzielanie i różnicowanie tego, co wydaje mu się pożywne (nurturent) oraz tego, co mu szkodzi (toxic).

Tydzień 21 – Zadanie

Ważną funkcję pełni tutaj wstręt. Prowadzi bowiem do odrzucania produktów niestrawnych i szkodliwych.

Przy podziale pożywienia na smaczne i niestrawne organizm PODEJMUJE DECYZJĘ. Ma WYBÓR między dwiema możliwościami: może wchłonąć obcy materiał, jeśli mu smakuje, albo go odrzucić, jeżeli nie przypada mu do smaku. W ten sposób uwalnia się ODPOWIEDZIALNOŚĆ i WOLNOŚĆ jednostki. Ma ona wolny wybór. Może przyjąć coś pożywnego albo odrzucić to, co niestrawne. Z drugiej strony ponosi też odpowiedzialność za odrzucenie tego, co pożywne i opychanie się tym, co szkodliwe (…).’

W zadaniu na Tydzień 20 wspomniałam też zasady – nakazy i zakazy, wchłaniane w trakcie życia człowieka, od najmłodszych lat.

Chu pisze dalej, że jeśli 'jednostka dojdzie do wniosku, obce reguły zachowań są dla niej 'trujące’, to na niej spoczywa odpowiedzialność za ich odrzucenie.

Może to spowodować konflikt z otoczeniem. Ale konflikty nie są w końcu niczym złym. Otwierają bowiem nowe możliwości. Można pójść na kompromis z przeciwnikiem albo wybrać inny sposób zachowania. I wreszcie: kiedy się rzeczywiście wypróbuje wszystkie możliwości, zawsze jeszcze można odejść i szukać nowych związków oraz nowego otoczenia.’

Zwróć uwagę, w jaki sposób jesz.

Koncentrujesz się na jedzeniu, czy raczej na gazecie, rozmowie, programie tv?

Czy smakujesz tylko pierwszy kęs, a potem wszystko pochłaniasz? Czy przeżuwasz (czy od razu połykasz)?

Czy smakujesz to, co lubisz, czy też nie?

Czy zmuszasz się do jedzenia rzeczy, które budzą twoją odrazę?

Czy często dosładzasz i doprawiasz potrawy w trakcie jedzenia dla poprawienia ich smaku?

Czy od czasu do czasu budzi się w tobie impuls, żeby zjeść, kiedy wcale nie jesteś głodny/-a? Co w takich chwilach wolałbyś właściwie robić zamiast jeść?

Czy od czasu do czasu próbujesz nowych potraw?

Co Twoje odpowiedzi na te pytania mówią Ci o sobie?

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

 

Przeczytaj także: Kontrola nad jedzeniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij