Zdecyduj się na uważność | Tydzień 39 | Rok Kochania Siebie

Zdecyduj się na uważność

„Uczucia przychodzą i odchodzą jak chmury na wietrznym niebie. Świadome oddychanie jest moją kotwicą ” to jeden z moich ulubionych cytatów ze współczesnego mistrza Zen Thich Nhat Hanh Quote Collective

Oddech niezmiennie jest tym, co wspomaga naszą uważność i świadomą obecność w tej chwili, w której właśnie teraz jesteś. Możesz przemknąć po jej powierzchni, nie być w pełni świadomym, myśleć o 15 innych sprawach niż to, czym się właśnie zajmujesz, wstrzymywać oddech, napinać się itp.

Możesz nawykowo wchodzić z kontakt z najbliższymi Ci osobami, możesz nawet z nimi rozmawiać i jednocześnie nie być uważnym w tym kontakcie.

 

Bo słowa też mogą być z nawyku i z automatu.

Bycie uważnym – wybranie uważności to świadoma decyzja. Ostatnio na sesji psychoterapii klientka pracowała z tym tematem i po uświadomieniu sobie, co dzieje się w jej życiu i jakie zmiany nastąpiły już w wyniku terapii powiedziała coś, co potrzebowałam z miejsca zapisać i podzielieć się tym z Wami tu w naszym projekcie #rokkochaniasiebie

Oto cytat z klientki:
“Jak jestem świadomie obecna z moimi dziećmi a nie tylko je obsługuję, to jest nam lepiej, mi i im.”

Krótko, zwięźle i w punkt.

 

Tydzień 39 – Zadanie

 

W tym tygodniu zapraszam Cię serdecznie do świadomego wchodzenia w relacje z bliskimi Ci osobami. Bądź tam naprawdę obecny/-a – i dla nich, i dla siebie.

W książce “Cud uważności” Thich Nhat Hahn pisze o tym, że wtedy przestajemy dzielić czas na czas dla siebie i na czas z rodziną, dziećmi itp. Bo gdy jesteś świadomie obecny w danej chwili Twojego życia, chłoniesz ją, uznajesz ją taką, jaka jest, bez walczenia z rzeczywistością, że przecież ‘powinno’ być inaczej wtedy naprawdę żyjesz i doceniasz każdą minutę. I możesz z wdzięcznością ją przeżywać jeśli jest piękna. I możesz uznawać, że jest ci trudno, gdy akurat jest trudno, bez potrzeby panikowania czy robienia z siebie ofiary.

Jesteś obecna/-y tu i teraz.
Płyniesz przez życie z lekkością i radością.
Zatrzymujesz się i żyjesz tu i teraz.
Każdego dnia w tym tygodniu zatrzymuj się i żyj chwilą – w samotności i w relacjach z bliskimi i z nieznajomymi, decyduj się i wybieraj świadomą obecność.

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

Przeczytaj także: Zbędne ocenianie innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij