‘Świadomość jest subiektywna. Stajemy się świadomi siebie poprzez nasze ciało i nasze emocje. Jesteśmy świadomi świata poprzez zmysły.’ – Fritz Perls
Dziś chcę Cię zaprosić do przeżycia jednego tygodnia w podążaniu za ciałem, a nie zwyczajowo za samym umysłem. Wsłuchaj się w jego mądrość, bo ono jest zawsze obecne w tu i teraz, nie skacze tak jak umysł do przeszłości, by nadmiernie analizować lub racjonalizować, albo żyć wspomnieniami, ani do przyszłości, by niepokoić się tym, co jeszcze nie nadeszło lub żyć niepewnością.
Ciało wie, czego potrzebujesz. Pozwól mu Cię poprowadzić.
Zacznij od rana. Zanim wstaniesz, zapytaj swoje ciało, jak ma ochotę zacząć ten dzień. Jak chce się przeciągnąć, jakie ćwiczenia chce zrobić, czego chce się napić, w jakie kolory chce być ubrane?
Potraktuj swoje ciało z pełną uważnością. Gdy zadasz mu pytanie, weź parę oddechów przeponowych i wsłuchaj się w odpowiedź. Poczuj ją w ciele, poczuj ją z poziomu intuicji.
Gdy umysł będzie Cię przekonywać, że to głupota i nierozsądne pytać ciało o zdanie, po prostu ucisz umysł. Podziękuj mu za troskę o siebie i powiedz, że to ty decydujesz, za czym chcesz podążyć – ty z poziomu świadomości, która uwzględnia znacznie szersze pole niż tylko sam umysł.
Potraktuj ciało jak cenne i ukochane zwierzątko, o które chcesz w tym tygodniu zadbać z czułą troską.
Mów do niego z najwyższą życzliwością, np. ‘Widzę kochanie, że chce Ci się pić. Chodź napijemy się pysznej wody z cytrynką’ itp.
Możesz uznać to za zabawne, jednak spróbuj i zobacz jak Ty i Twoje ciało poczujecie się po takim eksperymencie.
W niektórych przypadkach zauważysz ze zdumieniem, że to, co myślisz z poziomu umysłu na temat swoich potrzeb jest całkowicie sprzeczne z tym, czego potrzebujesz tu i teraz z poziomu ciała. Daj się zaskoczyć.
Pozwól sobie podążyć za ciałem. Jeśli już w trakcie czytania tego zadania czujesz opór czy wątpliwości, to też jest cenna informacja dla Ciebie. Zapytaj siebie wtedy, o co chodzi, w czym się blokujesz, co jest dla Ciebie najtrudniejsze w daniu szansy ciału na pokierowanie Tobą w tym tygodniu.
O co chodzi najczęściej?
Na co sobie nie pozwalasz?
Na co sobie już pozwalasz?
Czego unikasz i czego sobie odmawiasz? Co zyskujesz, gdy źle traktujesz swoje ciało, ignorując jego potrzeby?
Jesteś osobą sensualną i seksualną – na ile pozwalasz Twojemu ciału tym się cieszyć?
Możesz przejrzeć się lustrze i pozwolić ciału usłyszeć parę soczystych komplementów.
Możesz się powylegiwać.
Możesz się porządnie przytulić i utulić.
Możesz zrozumieć, że ciału też może być z czymś trudno i możesz dawać mu ukojenie.
Możesz założyć wygodniejsze ubrania i buty.
Możesz nakarmić ciało tym, co lubi i co zje ze smakiem zamiast tego, co jesz nawykowo, choć może nie bardzo Ci już smakuje.
Możesz zadbać o przerwy na jedzenie, picie, potrzeby fizjologiczne dokładnie wtedy gdy ich potrzebujesz, a nie 2 godziny później.
Możesz iść na spacer albo na rower albo pobiegać albo inaczej się poruszać.
Możesz wziąć dodatkową poduszkę do spania.
Możesz pogłaskać się po głowie.
Możesz położyć obie dłonie na sercu i poodychać z milością i wdzięcznością za to, że masz to ciało i że ono tak dobrze Ci służy….
Co jeszcze możesz/potrzebujesz zrobić w tym tygodniu, by nawiązać lub wzmocnić dobre połączenie z własnym ciałem?
Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?
Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”
#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę
Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.
Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.
Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie2021 oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss
Z góry i z dołu dziękuję!
Przeczytaj także: Proces zdrowienia