W czerwcu 2016 odbył się ostatni warsztat drugiej edycji rozwojowych grup dla kobiet z cyklu Chwila na Oddech. Tematem warsztatu integracyjnego był sukces i życie w poczuciu spelnienia.
Uczestniczki przyjrzały się nowej i starej definicji sukcesu, wykonały ćwiczenia własne i grupowe w tym zakresie oraz po raz ostatni w tej edycji skorzystały z energii grupy, wnosząc do niej własny wkład. Warsztat zakończył się atrakcyjną i smaczną kolacją w Sali Bankietowej Strzelnica, w której swój cykl warsztatów odbywała grupa z Tarnowa Podgórnego.
Bardzo miłym przerywnikiem była piękna tęcza, którą miałyśmy możliwość podziwiać na przerwie z szerokimi uśmiechami na naszych twarzach, robiąc przy okazji zdjęcia grupowe na jej tle :) Uznałyśmy ją za wyjątkowo dobrą wróżbę na przyszłość i piękne podsumowanie kolejnej edycji programu.
Dziękuję za tak wiele ciepłych słów i przykładów konkretnych zmian, które się zadziały w waszym życiu i/lub w Waszym podejściu do życia.
Jedna z uczestniczek powiedziała nawet, że ten cykl dał jej więcej niż terapia – ale też trzeba przyznać, że jak wiele pozostałych dziewczyn wykonała swoją pracę, wdrażała nowe rzeczy i uczestniczyła w każdym warsztacie.
To dobry przykład, by pokazać, że jakichkolwiek zmian byśmy nie pragnęły, mogą one wydarzyć się tylko wtedy, gdy skupimy naszą uwagę na rozwiązaniach, a nie na problemach, i gdy poświęcimy im dość czasu i zaangażowania. Mindfulness – praktyka uważności doskonale wspiera nas w takim podejściu i do siebie, i do życia.
Zmiana w nas i u nas nie zadzieje się dlatego, że Ty ‘już to wszystko wiesz’, czytałaś o tym, byłaś na licznych warsztatach z różnych metod itp. – zmiana zadzieje się, gdy na codzień zastosujesz to, co wiesz i czego się do tej pory nauczyłaś.
Trawa jest bardziej zielona nie za płotem u sąsiada, tylko tam gdzie Ty ją podlewasz! Zamiast porównywać się z innymi, zastanów się, na czym chcesz skupić uwagę tu i teraz, co chcesz osiągnąć, jakie zmiany chcesz zaprosić do swojego życia. Nic się nie stanie, dopóki nie zrobisz pierwszego kroku – w oparciu o dobre rozpoznanie “terenu”, czyli własnego ciała i umysłu, relacji z samą sobą i z innymi osobami w twoim życiu. Dla dziewczyn z trzech tegorocznych grup takim pierwszym krokiem było podjęcie decyzji o uczestnictwie w warsztatach.
Przykłady opinii:
Co było dla ciebie nowe /użyteczne /przydatne?
“Autentycznie wszystko było dla mnie nowe, a w szczególności mówienie głośno o swoich uczuciach, obawach i bardzo osobistych przemyśleniach. Pomocna okazała się sama grupa, która bez żadnych uprzedzeń przyjęła mnie do swojego zacnego grona, a także Twoja uwaga Kasiu, bardzo rzadko się zdarza, żeby ktoś tak pięknie potrafił słuchać, dziękuję.” (KD)
“W zasadzie wszystko, ale najbardziej to, że odkrywam w sobie to co nie było przeze mnie jeszcze odkryte. Uważniej, świadomiej i nieosądzająco próbuję odczuwać to co się dzieje tu i teraz. Chciałabym osiągnąć konsensus między ciałem, umysłem i myślami. Taką równowagę. I zauważam, że wiele jeszcze jest na tym polu do zrobienia. Cały czas jestem w procesie.” (Klaudia Otto)
“Koncentracja na metodzie 50/50, oraz bycie z emocjami, z napięciem.” (GC)
“Wypowiedzi dziewczyn na początku sesji mówiące o tym co udało im się zrealizować w oparciu o poprzednie warsztaty. Uświadomiło mi to, że w każdej z nas zachodzi proces, ale (nie tylko u mnie) wprowadzenie w życie zmian wymaga czasu oraz zrozumienia tematu.” (AL)
“Że to co czuję jest OK, że mogę się rozwijać, doświadczać siebie i zmieniać siebie.” (NK, www.nellsi.eu)
“Nauka właściwego oddechu, nazywanie emocji np. podczas oczuwania stresu. Przypomniałaś mi też o zasadzie, że jeśli sama się zmieniam, to zmienia się również zachowanie ludzi w moim otoczeniu. Często o tym zapominam, chcąc zmieniać wszystko i wszystkich wokół ;). ” (BM)
Co zabierasz ze sobą z tych warsztatów?
“Zabiorę dwie rzeczy: mądrość wynikającą z słuchania siebie i szacunek do słów, myśli wypowiadanych przez innych.” (KD)
“Spokój, siłę – ale ta starcza nie na jakoś długo, mam wtedy zapał i ochotę, żeby góry przenosić. Pracuję nad oddechem cały czas. Daję sobie przyzwolenie do popełniania błędów i uczenia się na nich. I znajduję czas dla siebie.” (Klaudia Otto)
“To, żeby nie działać pod wpływem emocji. Chciałabym najpierw zanim coś powiem lub zrobię postarać się pomyśleć czy moja reakcja jest adekwatna do sytuacji.” (AL)
“Świadomość własnej wartości, wzmacniania jej, malutkie osiągnięcia.” (DJ)
“Motywację i inspirację do wdrażania metody.” (NK, www.nellsi.eu)
“Zabieram przekonanie, że jak robię coś dla siebie to nie jest to egoizm, że chciałabym bardziej uważnie słuchać, nie oceniać, tylko starać się zrozumieć.” (MD)
Chcesz wziąć udział w tym programie?
Pobierz darmowe 7 zasad skutecznej komunikacji na bazie autentyczności – KOMUNIKACJA 50 na 50 – kliknij tutaj.
KOLEJNA EDYCJA RUSZA JUŻ 11 października 2016 w Hotelu Glamour w Przeźmierowie (przedmieścia Poznania) – więcej info TUTAJ – liczba miejsc ograniczona.
Gorące podziękowania dla Pani Ewy Noszczyńskiej-Szkurat, I zastępcy Wójta gminy Tarnowo Podgórne za patronat nad projektem, dla pana Leszka za cierpliwość i uprzejmość dla grupy w TP, dla Karoliny Danielskiej za organizację, wsparcie i uśmiech oraz dla wszystkich uczestniczek za zaangażowanie, przyjazną ciekawość i wdrażanie tego, z czym się zapoznały na zajęciach. Mam nadzieję, że Wasze grupy będą dla Was źródłem dodatkowego wsparcia w życiu codziennym! :)