Relacja z jedzeniem | Tydzień 22 | Rok Kochania Siebie

Relacja z jedzeniem

Po tym, co słyszę od klientów w gabinecie zaczynam myśleć, że sposób, w jaki siebie karmisz/odżywiasz odzwierciedla nie tylko relację z samym sobą, relacje z innymi, lecz także w ogóle twoje podejście do życia, zdrowia i pieniędzy.

 

Tydzień 22 – Zadanie

 

Klientka, która do tej pory uważała, że nie zasługuje na wiele w życiu, długi czas odmawiała sobie ciepłego karmiącego jedzenia i miała problem z przepływem pieniędzy, bo obawiała się, że może jej nie starczyć.

Klient, który nie dawał sobie prawa do konfrontowania innych i ich opinii, zaczął jeść więcej, tak by otyłość otoczyła go swoistym murem ochronnym, co jednak spowodowało, że wstydzi się swojego ciała i nie lubi rozbierać się na plaży.

Klientka z anoreksją, dla której choroba to swoisty sukces – jedyne nad czym mogła panować w nadmiarowej relacji z matką to jej własne ciało używane jako coś, nad czym ma całkowitą kontrolę, bo trudno było jej wziąć odpowiedzialność za samą siebie w innych tematach, przy jednoczesnym braku dobrej relacji z ojcem.

Klientka z zaburzeniami odżywiania ok. 30 kg nadwagi, którą matka od dziecka zawstydzała, że jest za gruba i reglamentowała jej jedzenie.

Na przykład ktoś, z kim przypadkowo jesz posiłek na urlopie dziwuje się na głos, co ty jesz. Czerwona sałata? To w ogóle jest coś takiego jak czerwona sałata? Dziwuje się też, że jadąc na urlop robisz normalne zakupy, aby jeść zdrowo i to, co lubisz. Dziwi się, bo dla niego czy dla niej jedzenie na wyjeździe może być byle jakie i nudne. Bo być może sam/-a sobie odmawia.

To tylko kilka przykładów z życia codziennego zwykłych ludzi.

 

A jakie przykłady relacji z jedzeniem miałeś/aś lub nadal masz w swoim życiu?

Wspierające ciebie czy wręcz przeciwnie?

Jak się czujesz z twoimi schematami /nawykami związanymi z jedzeniem?

Czego chcesz się pozbyć?

Co chcesz zmienić?

Czego sobie odmawiasz?

Czego potrzebujesz, lecz skutecznie sobie racjonalizujesz, że nie? Z jakich powodów najczęściej?

Kiedy sięgasz po jedzenie i jaką funkcję ono wtedy pełni?

Jak zmienia się twoja relacja z jedzeniem wraz z upływem czasu?

Udanej autorefleksji i powodzenia!

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

 

Przeczytaj także: Zwróć uwagę na to, co jesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij