Ku memu zdumieniu, to zadanie przyszło do mnie w trakcie dzisiejszych zajęć o zaburzeniach lękowych, ale jest ich przeciwieństwem.
Mowa o przyjemności.
Przyjemność…. Wypowiedz to słowo i posmakuj je w ustach. Poczuj jego wibrację w ciele.
Żyjemy w kulturze, która w żadnym wypadku nie stawia przyjemności na piedestale.
Już samo myślenie o przyjemności sprawia, że możesz poczuć się jak egoist(k)a.
Przyjemność jest zazwyczaj podejrzana: grzeszne przyjemności, a czy tobie nie jest za przyjemnie, lepiej pomyśl o innych itp.
Kto miał /co miało największy wpływ na Twoje przekonania dotyczące przyjemności?
Jak dziś podchodzisz do przyjemności? Pozwalasz sobie na nie REGULARNIE/OD WIELKIEGO DZWONU/NIGDY/RZADKO? Masz poczucie, że zasługujesz na nie czy wręcz przeciwnie – wstydzisz się, że w ogóle masz na nie ochotę?
Organizujesz je sobie sam/-a czy czekasz aż ktoś odgadnie twoje pragnienia i coś ci zorganizuje?
Pozwalasz sobie na doświadczanie przyjemności całym/-ą sobą i napawanie się nią w pełni, czy raczej nawet w trakcie bijesz się z myślami i w jakiś sposób się blokujesz, czujesz opór w ciele i/lub w umyśle, itp.?
Jestem ciekawa Twoich autorefleksji w temacie przyjemności. Zrób sobie coś dobrego do picia, usiądź w wygodnym miejscu i po przeczytaniu pytań zacznij od tego, które Cię najbardziej przyciąga. Nie cenzuruj siebie, bądź ze sobą szczery/-a.
Poeksploruj z odwagą.
Zrób sobie roboczą listę przyjemności, które pomogą Ci się rozchmurzyć w trudnym dniu.
Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?
Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”
#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę
Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.
Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.
Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss
Z góry i z dołu dziękuję!
Przeczytaj także: Relacja z jedzeniem