Proste sposoby na relaks – jak znaleźć czas na odpoczynek, gdy go potrzebujesz

Proste sposoby na relaks

Wywiad w Telewizji WTK – jak odpoczywać, gdy nie masz czasu, by odpocząć

Wiele osób uważa, że aby się zrelaksować, potrzebujemy dodatkowego czasu, który specjalnie poświęcimy na odpoczynek. Jeśli jesteśmy bardzo zajęci, trudno nam  jest  znaleźć taki czas, co dość często kończy się codziennym zmęczeniem, stresem czy wypaleniem. Tymczasem wszyscy mamy proste sposoby na relaks w zasięgu ręki – dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujemy i bez konieczności dodatkowego organizowania czasu. Zapraszam do zapoznania się z rozmową, którą przeprowadziła ze mną pani Liliana Skibińska z WTK w Poznaniu.

Dowiecie się z niej między innymi,

  • jak pomocny dla naszego relaksu jest zwykły oddech przeponowy, który jest najprostszym (i chyba najtańszym) regulatorem naszego organizmu, bo naprawdę skutecznie równoważy ciało i umysł, oraz
  • jak się skutecznie odstresować, np. w miejscu pracy, gdy nie możemy się położyć , gdy jesteśmy bardzo zmęczeni i zabiegani oraz
  • jak poradzić sobie z natłokiem myśli, które nie zawsze są dla nas wspierające.

 

https://www.youtube.com/watch?v=XLDC9AZvqvs&t=665s

 

Tylko od nas samych zależy, czy poświęcimy trochę czasu na wyrobienie sobie nawyku odpoczywania, gdy jesteśmy zmęczeni, a nie dopiero wtedy, gdy już ze zmęczenia padamy na twarz, bo nie mamy siły niczym kwinąć. Inny symptom przemęczenia to brak energii do życia i wszelkie stany zniechęcenia czy depresji. Tymczasem regularnie stosowane proste sposoby na relaks oraz mindfulness – praktyka uważności  mogą nam pomóc reagować na zmęczenie i odstresowywać się na bieżąco dokładnie tam, gdzie jesteśmy, bez specjalnych przygotowań.

W wolnej chwili sprawdź więc te proste sposoby na relaks, o których mówię w nagraniu. Potem  podziel się wrażeniami i daj znać w komentarzach poniżej, co było dla Ciebie użyteczne. Udostępnij też  znajomym, którym to może się przydać :)

Więcej w temacie lepszego zarządzania sobą i własnym czasem na bazie mindfulness – praktyki uważności znajdziesz tutaj, a o lepszej komunikacji ze sobą i z innymi – na bazie autentyczności i mindfulness – poczytaj tutaj

Pozdrawiam,

Kasia Weiss

 

Daj mi znać, co w tym wpisie Ci jest dla Ciebie przydatne – zostaw swój komentarz w dole strony.

—> Zostańmy w kontakcie! Dołącz do mojego newslettera (wysyłka rzadko, ale inspirująco!) i odbierz

„7 zasad skutecznej komunikacji na bazie autentyczności – KOMUNIKACJA 50 na 50”

Lubisz oglądać nagrania? Sprawdź moją inspirację dla Ciebie tutaj

Znasz kogoś, komu ten wpis może się przydać? Kliknij jedną z opcji poniżej i udostępnij znajomym – bo razem zainspirujemy więcej osób! Dziękuję :)

16 Comments

  1. Agnieszka Wojtas pisze:

    Świetny wywiad! Przedstawiłaś ciekawe sposoby, na pewno skorzystam, bo często jestem spięta.. :)

  2. Webska pisze:

    Dla mnie formą relaksu jest stworzenie sobie odpowiednich warunków do pracy. Wietrzę biuro, ale przede wszystkim nie dostarczam sobie zbędnych rozpraszających bodźców takich jak np.radio. Nie potrzebuje go w pracy, z kolei kiedy chce odpocząć puszczam sobie (już w domu i najlepiej kiedy nie ma pozostałych domowników) ulubione piosenki i po prostu leżę bezczynnie z nogami opartymi wyżej niż głową.

  3. My Home Rules pisze:

    Takie ćwiczenia są bardzo pomocne i zabierają naprawdę niewiele czasu. Kilka razy próbowałam medytować i odkryłam, że ta technika jest niezwykle relaksująca. Wymagają tylko ciszy i uporządkowanego miejsca. Często tak odpoczywam.

  4. Jasmminum pisze:

    Zawsze warto spróbować wszystkie te techniki, lub chociaż te, które się nam spodobały ;) póki co dla mnie najlepsza techniką jest gorąca kawa, ale na pewno wypróbuję któryś z tych.

  5. Iwona Siekierska pisze:

    Niezłe! Oglądając, zastanawiałam się, co można zrobić w ciągu 3 minut :) Ćwiczenie robiłam łącznie z prezenterką i zrelaksowałam się:) Pomimo otwartych oczu. Cieszę się, że w końcu dowiedziałam się, o co chodzi z tym oddechem i jak to działa. Bo każdy mówi o tym, jak jest on ważny, ale mało kto szczegółowo wyjaśnia, jaki on powinien być.

  6. Kamila Baranowska pisze:

    Stosuję od jakiegoś czasu, ale nie zaszkodzi sobie przypomnieć;)

  7. naszebabelkowo.blogspot.com pisze:

    Bardzo interesujące porady – i niesłychanie potrzebne w tym zabieganym świecie!

  8. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie! :)

  9. Świetnie – bardzo się cieszę, że już stosujesz :) Rozumiem, że działa?

  10. Dziękuję za komentarz i super, że relaksacja zadziałała! :) Oczy można zamykać, ale faktycznie nie trzeba. Robiąc relaksację w pracy zamknięcie oczu na pewno może pomóc się wyłączyć. Cieszę się, że informacje o oddechu były dla Ciebie przydatne. Wrzucam jeszcze link do wpisu o mindfulness: https://mindfulcultures.pl/czym-jest-mindfulness/ Pozdrawiam serdecznie :)

  11. Świetnie – jeśli uda Ci się wypróbować coś z tego, o czym mówiłam, daj znać jak było :) Pozdrawiam :)

  12. Dziękuję za komentarz :) W praktyce uważności ciekawe jest także to, że brak ciszy nie jest przeszkodą, chociaż na pewno bardzo pomaga, podobnie jak uporządkowane miejsce. Warto spróbować potraktować dobiegające nas dźwięki jako wsparcie dla naszej uważności – o ile jako rodzic nie musimy zareagować w szybkim tempie ;) Pozdrawiam serdecznie i powodzenia z praktyką na codzień! :)

  13. Fantastycznie, że masz swoje sposoby, które dla Ciebie działają. Ja też regularnie wietrzę biuro, bo to bardzo pomaga odświeżyć atmosferę wokół siebie :)

  14. Powodzenia z wypróbowaniem! W razie pytań pisz na maila :) Najbliższy warsztat z tematu 'Ty i Twoje Ciało’ już 17 lutego, pełen harmonogram tegorocznej edycji dla kobiet znajdziesz tutaj: https://mindfulcultures.pl/rozwojowe-grupy-dla-kobiet/

  15. Elżbieta Buszkiewicz pisze:

    Bardzo mi odpowiada określenie „przyjazna ciekawość”. Moja ciekawość w życiu nie zawsze chyba jest przyjazna. A może warto aby ciekawość była neutralna.

  16. Może oczywiście być neutralna. Ale w odniesieniu do samych siebie przyjazna ciekawość dla mnie oznacza, że jest to wspierające podejście. Myślę, że to jest ważne, bo raczej mamy tendencje do traktowania siebie i innych bez specjalnej ciekawości, raczej z podejściem typu „No, ciekawe, co mi tu teraz powie” albo „Co ty znowu wymyślisz?” a już na pewno bez przyjaznej ciekawości = zaciekawienia sobą i swoimi reakcjami czy druga osobą. Z poziomu przyjaznej ciekawości nie oceniamy siebie i innych – jesteśmy zaciekawieni i otwarci na to, co sytuacja przyniesie, więc może jest to w jakiś sposób bardziej neutralne podejście :) ;) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij