O wolności osobistej | Tydzień 45 | Rok Kochania Siebie

O wolności osobistej

Piszę to zadanie po powrocie z sobotnich zajęć z Programu Klinicznego i w przeddzień ważnego dla mnie dnia.

Z radością, że zadanie dla Was przypada w niedzielę, w moje 53. urodziny (jak ten czas leci).

 

Tydzień 45 – Zadanie

 

Z ogromną satysfakcją z procesów moich klientów w zeszłym tygodniu, a zwłaszcza jednej mega dzielnej klientki, która w zasadzie od samego początku swojego procesu terapeutycznego w lipcu 2021 konsekwentnie wdraża w życie to, co sobie uświadamiała na każdej kolejnej sesji. Nieprzypadkowo dzisiaj o tym piszę, bo wolność osobista jest jedną z moich własnych kluczowych wartości.

 

Przyszła do mnie atrakcyjna młoda kobieta, zadbana, z makijażem, pięknymi włosami itd., w zasadzie już od progu dowalając samej sobie mianem ‘starej panny’. Przyszła przepracować kilka życiowych tematów, w tym aktualne choroby oraz zaległą i nieprzerobioną do tej pory żałobę po bliskiej osobie. Jednak wkrótce sesje pokazały temat wiodący – wolność osobistą do bycia tym, kim jest.

 

Na ostatniej grudniowej sesji klientka z satysfakcją w głosie stwierdziła, że ona teraz już naprawdę ceni swoje życie takie jakie jest.

Dzięki dotychczasowej terapii uświadomiła sobie, że nigdy nie chciała dzieci. Dlatego dziś już daje sobie prawo, by ich nie mieć, niezależnie od tego, co głosi ‘opinia społeczna’. W osobach bliskich i wcale nie bliskich, takich, które w ogóle jej nie znają nawet osobiście, ale mają zdanie na jej temat, bo czemu by nie…

 

Uświadomiła sobie, że ma prawo opuścić nieformalny związek typu ‘on and off’, który na dłuższą metę jej nie służył, a do tej pory był tak zwanym wypełniaczem, tylko po to, żeby kogoś mieć. Opinia społeczna byłaby zadowolona, no bo to jednak facet, a kobieta bez faceta to przecież taka jakby mniej wartościowa jest. Na szczęście dziś już moja klientka daje sobie prawo do bycia zadowoloną z życia singielką bez potrzeby tkwienia w relacji, która nie jest dla niej wspierająca. I w zasadzie nigdy nie była.

 

Uświadomiła sobie, że jeśli kiedyś spotka kogoś, z kim nawiąże prawdziwą więź, to ok, być może wejdzie w nowy związek. To jednak nie jest już warunek życia życiem pełnym radości.

 

Jest wiele innych źródeł radości w jej życiu.

 

Prawdziwie rebelianckie uświadomienia jak na kobietę w Polsce Anno Domini 2021… Klientka osiąga właśnie niebezpieczny wręcz poziom wolności osobistej. Osoba po takich uświadomieniach przestaje bowiem zależeć od tego, co pomyśli o niej sąsiad, koleżanka czy ciotka spotykana raz w roku na grobach.

Pozwala sobie korzystać z życia na swoich zasadach, cieszyć się z mniejszych i większych radości, doceniać swoją wolność we wszystkich jej przejawach tu i teraz.

 

A co Tobie daje poczucie wolności osobistej?

 

Pytania pomocnicze:

 

Jak ważna jest dla ciebie wolność osobista?

Czy często dajesz sobie do niej prawo?

Jak często nie dajesz sobie do niej prawa, bo… (bez cenzury – zanotuj sobie powody, które cię powstrzymują)?

Co jest dla ciebie wsparciem w praktykowaniu wolności osobistej, a co jest utrudnieniem?

Jakie masz przekonania w tym temacie? Wspierające cię czy wręcz przeciwnie?

Jakie wzorce postępowania w temacie wolności osobistej wyniosłaś/-eś z domu/grupy rówieśniczej/szkoły/organizacji/instytucji itp.?

Powodzenia z zadaniem.

 

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

Przeczytaj także: Remont wewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij