Weekend to dobry moment nie tylko na wyciszenie i mindfulness – praktykę uważności. Jest nam także łatwiej znaleźć parę chwil na inspirującą lekturę. Stopniowo na blogu będę przedstawiać wam moją osobistą listę książek znaczących i wspierających, które pomagają lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość z nowego poziomu świadomości.
Każda z tych książek trafiła do mnie w odpowiednim momencie życia, a gdy nie byłam na którąś z nich gotowa, zawsze tak czy inaczej trafiała do mnie kolejny raz trochę później.
Zobacz, która z dziś przedstawionych książek szczególnie przyciągnie twoją uwagę tu i teraz i po prostu zacznij od tej książki. O części z nich wspominałam także w trakcie prowadzonych przez mnie warsztatów.
Zacznę od klasycznej już pozycji „Gdziekolwiek jesteś, bądź. Podręcznik uważnego życia”, autorstwa Jona Kabat-Zinn. Jest to praktyczna książka doktora medycyny, który od lat 70-tych ubiegłego wieku wprowadzał mindfulness – praktykę uważności do medycyny i psychologii, w szczególności skupiając się na zastosowaniu mindfulness do redukcji stresu. Idealna lektura dla osób zainteresowanych pierwszymi krokami w mindfulness i stopniowym wprowadzeniem tej praktyki do własnego życia, na codzień – naprawdę warto!
Dwie kolejne książki to światowe bestsellery już od lat 90-tych ubiegłego wieku. Nie sugeruj się religijnie brzmiącym tytułem. Był to bowiem tytuł ‘milenijny’ i adekwatny do przełomu wieków.
Gdy przyjaciółka z Niemiec przysłała mi jedno z pierwszych wydań po angielsku w połowie lat 90-tych, książka zupełnie do mnie nie przemówiła, chociaż uznałam ją za ciekawą, ale nic poza tym. Parę lat temu przeczytałam ją ponownie (a potem natychmiast zamówiłam Praktyczny przewodnik), bo przyciągnęła moją uwagę na półce. Poszłam za tym impulsem i od tej pory książka jest na mojej prywatnej liście bestsellerów, z tym że dziś korzystam najczęściej z „Praktycznego przewodnika”:
„Niebiańska przepowiednia” James Redfield oraz „Niebiańska przepowiednia – praktyczny przewodnik” James Redfield, Carol Adrienne
W „Praktycznym przewodniku” znajdziecie również dobrze wyjaśnione podstawy Analizy Transakcyjnej, którą przedstawiałam na warsztatach. Autor, James Redfield ma bowiem za sobą nie tylko studia psychologiczne, ale też lata pracy z trudną młodzieżą. Niezmiennie zdumiewa mnie fakt, że w polskim wydaniu nie ma śladu tej informacji, wydawca skupia się wyłącznie na fakcie, że książka jest światowym bestsellerem.
Moim zdaniem tego typu prezentacja sprawia, że naprawdę dobra, konkretna i wspierająca książka może być postrzegana jako literatura fantasy lub coś stricte w duchu New Age itp. ‘Praktyczny przewodnik’ nawiązuje do kolejności procesu w książce oraz zawiera szereg ćwiczeń z zakresu rozwoju osobistego idealnych do pracy własnej i grupowej, ale można z niej korzystać bez konieczności czytania części pierwszej. To jedna z tych książek, które po przeczytaniu kupujesz dla rodziny i przyjaciół :)
Gorąco polecam także niepozorną w wydaniu polskim książeczkę „Prawdy o życiu. Poradnik dla wrażliwych” autorstwa znanej i cenionej amerykańskiej psycholog Barbary de Angelis. To ciepła, pełna rozsądnych przykładów i obszernych wyjaśnień lektura dla każdej kobiety, która chce lepiej zrozumieć samą siebie i w efekcie lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i relacjami. Pamiętam, że kilka lat temu kupowałam resztki nakładu, żeby dawać ją w prezencie bliskim mi osobom, ale jestem pewna, że można ją jeszcze dostać w bibliotekach.
To na razie tyle, życzę miłej lektury! :)
Kasia Weiss
www.mindfulcultures.pl & www.mindfulcultures.com