Jak skutecznie zarządzać czasem? Część 2

W części pierwszej “Jak skutecznie zarządzać czasem?” porównywaliśmy się do samochodów, aby zobaczyć jak najczęściej traktujemy samych siebie i swoje ciała, co zazwyczaj odzwierciedlone jest w tym, jak zarządzamy własnym czasem na co dzień. Obrazek wyróżniający pozostaje jak widać ściśle motoryzacyjny ;)

Oczywiście, aby twój samochód dobrze funkcjonował, trzeba o niego dbać, serwisować, utrzymywać w porządku i regularnie dostarczać mu paliwa. Natomiast aby skutecznie zarządzać własnym czasem, trzeba wiedzieć, co ten termin oznacza dla ciebie. Nie ma jednego sposobu, bo każdy z nas jest inny i mamy różne potrzeby i nawyki.

Wolisz skupić się na jednej czynności lub relacji międzyludzkiej? A może lepiej się czujesz załatwiając kilka spraw czy rozmawiając z kilkoma osobami na raz? Kultura, z której się wywodzimy w  znacznym stopniu wpływa na nasze widzenie świata, w tym również na to, czy uważamy czas za coś, czego mamy dużo czy też mało, czy możemy nim szczodrze dysponować, czy też musimy rozważnie planować i „oszczędzać” czas kiedy się tylko da.  Oprócz kultury zawsze dochodzą nasze indywidualne preferencje. Spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą ci określić, co działa w twoim  przypadku:

  • Jak lubisz organizować sobie czas w pracy i w domu? Kiedy czujesz się najlepiej?
  • Co chcesz osiągnąć w ciągu danego dnia/ tygodnia/miesiąca/roku i jak się do tego zabierasz?
  • Na co bezwzględnie potrzebujesz czasu każdego dnia?
  • Co wieczorem daje ci prawdziwe poczucie satysfakcji z przeżytego dnia?

Dalsze pytania, które mogą ci pomóc w ustaleniu, co jest dla ciebie ważne:

  • Czy masz tendencje do piętrzenia czynności jedna po drugiej bez przerwy i tworzenia niekończących się list w pracy? Jeśli tak, co ci to daje? Co i komu chcesz w ten sposób udowodnić? Za jaką cenę?
  • Czy planując dzień lub tydzień obowiązków bierzesz pod uwagę własne podstawowe potrzeby: jedzenie, picie, wyjście do toalety, przeciąganie się, sen, chwila dla siebie itp.?
  • Jakie jest twoje wewnętrzne podejście do relaksu? Czy dajesz sobie na to przyzwolenie? Jeśli pracowitość oznacza dla ciebie wykonywanie czynności jedna za drugą bez chwili odpoczynku, a bezczynność kojarzy ci się wyłącznie z lenistwem, zastanów się, czy takie przekonanie jest dla ciebie wspierające długoterminowo? – Jednym z typowych przekonań w tej części Polski jest gloryfikacja pracy i działania, czyli potocznie rzecz biorąc „zarzynanie się” do granic możliwości, co pokazuje powiedzenie „Odpocznę, jak będę w grobie”, dość mało wspierające dobrostan człowieka.

Planując święta, weekendy czy wakacje pamiętaj o tym, na co na pewno chcesz mieć czas. Zaplanuj je tak, by był czas i na spotkania rodzinne, i na chwilę refleksji, odpoczynek, pachnącą kąpiel w wannie i zabawę z dziećmi. Czasy, w których jedna osoba zasuwa do nieprzytomności w kuchni już minęły – dziel przygotowania z bliskimi, nie wstydź się podać kupnych uszek, jeśli nie przepadasz za ich robieniem, dostosowuj menu do własnych potrzeb.

Powodzenia z praktyką własną!

 

Daj mi znać, co w tym wpisie Ci jest dla Ciebie przydatne – zostaw swój komentarz w dole strony.

—> Zostańmy w kontakcie! Dołącz do mojego newslettera (wysyłka rzadko, ale inspirująco!) i odbierz

„7 zasad skutecznej komunikacji na bazie autentyczności – KOMUNIKACJA 50 na 50”

Lubisz oglądać nagrania? Sprawdź moją inspirację dla Ciebie tutaj

Znasz kogoś, komu ten wpis może się przydać? Kliknij jedną z opcji poniżej i udostępnij znajomym – bo razem zainspirujemy więcej osób! Dziękuję :)

3 Comments

  1. Motivation Day pisze:

    Zarządzanie czasem jest niezwykle istotne w szczególności jak mam dużo rzeczy do zrobienia. Dlatego teraz taką umiejętność ćwiczymy. :)
    W pełni się zgadzamy, że w tym zabieganiu trzeba dla siebie czas znaleźć.

  2. Tak, naprawdę warto ćwiczyć :) A czas dla siebie warto planować regularnie, wpisując go w kalendarz. W zarządzaniu własnym czasem bardzo też pomaga dobra komunikacja z samym sobą i umiejętnośc odstresowywania się na bieżąco :)

  3. Temat zarządzania własnym czasem przerabiam od lat na wszystkie możliwe sposoby. Czytam publikacje nt temat, udoskonalam swoje metody, od czasu do czasu zmieniam strategię działania. Jestem mamą trójki dzieci, pracuję w domu, prowadzę bloga i mam swoje pasje. Chcę znaleźć czas na wszystko i czasem mi się to udaje. Czasem jednak wpadam w czarną rozpacz, że doba taka krótka, ale szybko się otrząsam i działam dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij