Jak ocenić, czy coaching może Ci pomóc?

Przede wszystkim poświęć trochę czasu na samorefleksję. Zapewnij sobie przynajmniej 15 minut wolnego czasu, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał.


Przygotuj sobie wygodne miejsce, weź kartkę papieru i długopis, nalej sobie szklankę wody i puść swoją ulubioną relaksującą muzykę. Skup się na oddechu przeponowym, zamknij oczy, zrelaksuj się przez chwilę licząc w myślach każdy wdech i wydech.


Potem usiądź i odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Co jest twoim priorytetem TU i TERAZ?
  • Czego najbardziej brakuje w twoim życiu?
  • Co chciałbyś/chciałabyś osiągnąć w ciągu najbliższych 3-5 lat? Co ci da osiągnięcie tych celów?
  • Kto z twojego otoczenia może ci w tym pomóc NIE oceniając i NIE krytykując twoich działań?
  • Jak zmieniłoby się twoje życie, gdybyś wiedział/-a, że coach będzie cię wspierać w trakcie podstawowego procesu coachingowego (do 12 tygodni) i że w razie potrzeby możesz liczyć na wsparcie coacha również bardziej długoteminowo?

Już sam proces uczciwego i otwartego odpowiadania na powyższe pytania ukierunkuje cię na to, czego najbardziej potrzebujesz TU i TERAZ. Na podstawie twoich odpowiedzi bedziesz w stanie ocenić, czy i jak bardzo pilne jest dla ciebie rozpoczęcie własnego procesu zmian.


Jeśli stwierdzisz, że coaching jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem, znajdź coacha, który zaoferuje ci bezpłatną konsultację. Przedstaw swoje odpowiedzi na powyższe pytania, powiedz wyraźnie o swoich nadziejach i oczekiwaniach, sprawdź, jak czujesz się w towarzystwie danego coacha. Uczciwie i otwarcie odpowiedz na jego/jej pytania. Nie wahaj się pytać o doświadczenie i opinie innych klientów. Sprawdzony coach na pewno nie będzie zaskoczony takimi pytaniami. Nie lekceważ własnej intuicji i odczuć w ciele. Coach to osoba, z którą musisz czuć się pewnie i swobodnie, bez obaw i skrępowania, bo po decyzji o rozpoczęciu procesu bedziecie spotykać się z tą osobą regularnie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.


Dobry coach zaproponuje ci również prowadzenie dziennika coachingowego. Osobiście zalecam klientom zakup notesu, w którym będą mogli zapisywać swoje odkrycia, refleksje i osiągnięcia i do którego będą mogli wracać, gdy sytuacja będzie tego wymagać lub gdy będą chcieli zobaczyć, jak daleko posunęli się już w swoim procesie od chwili pierwszej konsultacji. Będzie on również doskonałym miejscem do notowania pytań (i odpowiedzi) pojawiających się w twoim procesie pomiędzy sesjami.


Bądź przygotowany/-a na podpisanie umowy z coachem, co jest jak najbardziej przewidziane kodeksem etyczno-zawodowym coacha. Umowa określa wszystkie warunki waszej współpracy. Przed podpisaniem zapoznaj się z nią uważnie, w tym z metodami płatności i zasadami dotyczącymi odwoływania spotkań. Istotny dla ciebie będzie również punkt dotyczący poufności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij