Jak na co dzień oddychasz? | Tydzień 34 | Rok Kochania Siebie

Jak na co dzień oddychasz?

nA W sobotę miałam przyjemność uczestniczyć w czterogodzinnym webinarze z Gayla Feinstein, doświadczoną psychoterapeutką i trenerką Gestalt z USA, w swojej pracy integrującej ciało i umysł poprzez skupienie na mindfulness (uważności) ciała.

Niezwykle otwierający webinar. I mimo że planowalam dla Was dziś nieco inny temat, nie mogę przestać o tym oddychaniu. I myślę sobie, że to jest dobry temat także dla Was.

Gdy bierzesz oddech, powietrze jest wokół Ciebie w swojej naturalnej postaci. Bierzesz powietrze ze świadomością, że ono SŁUŻY do oddychania. Traktujesz je instrumentalnie od zawsze jako coś, co jest dla Ciebie. A czym ty jesteś dla powietrza?

 

Tydzień 34 – Zadanie

 

Jak to jest?

Oddychasz, czyli bierzesz co chwilę nowy oddech, nie przykładając wagi do tego, że powietrze udostępnia Ci się do oddychania w najdoskonalszej równowadze. Czerpiesz z natury, oddychasz, wydychasz, tworzysz obieg energii oddechu.

 

Rdzenne kultury traktowały i traktują oddech, drzewa, całą naturę, pożywienie, przedmioty codziennego użytku, w zasadzie wszystko, jako obieg naturalnej wymiany, z odpowiedzialnością za utrzymanie równowagi. I w sumie potwierdzają to w dzisiejszych czasach badania fizyki kwantowej – nawet przedmioty pozornie tylko są stałe i materialne, bo w gruncie rzeczy składają się z kwantów będących w ciągłym ruchu i z możliwością reagowania na osoby z nich korzystające. Czyli: patrzysz na wszechświat, a wszechświat patrzy na Ciebie.

 

Inny przykład: siadasz na fotelu. Mościsz się. Jak ten fotel udostępnia się Tobie?

Jak wspiera Twoje ciało? Jak Twoje ciało na niego reaguje? Jaki jest Twój osobisty kontakt z tym przedmiotem?

 

 

Wróć do oddechu i pomyśl, że powietrze udostępnia Ci się do oddychania.

 

Jak z tego korzystasz? Jak wchodzisz w relację z powietrzem? A może zakładasz, że to oczywiste, że powietrze ma Ci służyć i nie ma tematu?

Ta perspektywa pozwala dostrzeć, że siłowe patriarchalne podejście, gdzi ktoś/coś ma służyć komuś, nie działa już dziś ani dla nas, ani dla świata, który podobnie jak ludzie potrzebuje równowagi, świadomości współistnienia, uważnego wchodzenia w kontakt, ze wszystkim co istnieje.

 

 

Jak na co dzień oddychasz?

Bierzesz powietrze bez oporów, blokujesz się czy może wstrzymujesz oddech?

Co to dla Ciebie oznacza?

Jak doświadczasz siebie w oddychaniu?

 

 

W tym tygodniu uświadom sobie, jak wchodzisz w kontakt z powietrzem biorąc oddech, w jaki sposób Twoje ciało z niego korzysta, co czujesz w trakcie oddychania,jak Twoje ciało i umysł reagują na Twój UWAŻNY oddech, jaki to ma wpływ na Twoją relację z otoczeniem i jak to się potem przekłada na Twoje relacje z ludźmi.

 

W których aspektach życia masz poczucie odpowiedzialności za równowagę i odpowiedzialną wymianę z otoczeniem/społecznością/światem/?

W jaki sposób wchodzisz w stan równowagi ze światem – oferując także siebie i swoje kompetencje/umiejętności/wsparcie światu?

 

 

 

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie2021 oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

Przeczytaj także: To Twój wybór…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij