Czy cenisz się za mało? | Tydzień 29 | Rok Kochania Siebie

Cenisz się za mało

 

Tydzień 29 – Zadanie

 

‘Silnik gigantycznego statku się zepsuł i nikt nie był w stanie go naprawić, więc zatrudnili inżyniera mechanika z ponad 40-letnim doświadczeniem.

Sprawdził silnik bardzo dokładnie, od góry do dołu. Po obejrzeniu wszystkiego inżynier rozładował torbę i wyciągnął mały młotek. W strategiczne punkty trafiał bez problemów. Wkrótce silnik ponownie się uruchomił. Awaria została usunięta.

Po zakończeniu pracy inżynier oznajmił, że całkowity koszt jego interwencji (naprawy ogromnego statku) wyniósł 20 000 euro.

“Co, do cholery ?!” – powiedział właściciel – „Prawie nic nie zrobiłeś. Podaj nam szczegółową wycenę”.

“Odpowiedź jest prosta” – odparł inżynier – ‘Uderzenie młotem: 2 €. Wiedza, gdzie i jak uderzyć: 19 998 €’

Znaczenie podkreślenia swojej wiedzy i doświadczenia – ponieważ są one wynikiem wielu zmagań, doświadczeń, inwestycji finansowych i czasowych, trudności, zaangażowania, nieprzespanych nocy, a nawet łez.

Jeśli wykonuję pracę w 30 minut, to dlatego, że spędziłem 20 lat, ucząc się, jak to zrobić w 30 minut.

 

Nigdy nie sprzedawaj się za małe pieniądze. Twoje godziny pracy kosztują wiele dni Twojego życia.

 

Powyższy tekst ładnie pokrywa się z tym, co ostatnio eksplorowało na sesjach psychoterapii paru moich klientów – cenienie siebie i swojej wiedzy oraz swojego czasu. Są to osoby, które wkraczają w nowe obszary działalności lub osoby, które wraz z poszerzaniem swojej świadomości zaczynają rozumieć, że do tej pory obniżały wartość swojej pracy godząc się na słabe warunki i wynagrodzenie.

Tymczasem cena, której żądasz za swoje usługi to często odzwierciedlenie tego, co o sobie myślisz. Nie bierzesz pod uwagę wysiłku włożonego w zdobycie wykształcenia i kosztów poniesionych w trakcie. Myślisz, że nie zasługujesz na lepsze wynagrodzenie lub tak jak jedna moja klientka (z dużym doświadczeniem w swojej branży i świetnymi wynikami), obawiasz się, co ludzie pomyślą, gdy podniesiesz ceny, że to przecież tak nie wypada itp.

Jest także taki mit społeczny, że jeśli praca sprawia Ci przyjemność, to masz wręcz obowiązek wykonywać ją charytatywnie lub za bardzo małe wynagrodzenie. Bo jak to – brać kasę za coś, co przychodzi Ci z łatwością? No skandal po prostu

I tu kochany/-a, pytanie do Ciebie:

 

W którym obszarze Twojego życia cenisz się za mało?

 

To zwykle wiąże się z granicami –
w którym obszarze pozwalasz ludziom wchodzić sobie na głowę, bo nie stawiasz granic?

Jest to także bardzo mocno powiązane z Twoim poczuciem zasługiwania lub niezasługiwania na coś – na dobre zarobki, na życie z radością, na pozwalanie sobie na przerwy i urlopy, troszczenie się o swój dobrostan i swoje zdrowie, tak jak tego potrzebujesz, itp.

Pytania pomocnicze do wyboru:

Czego potrzebujesz, by zacząć się bardziej cenić w tym zakresie, w którym tego naprawdę już potrzebujesz?

Co lub kto może Ci pomóc w budowaniu w sobie poczucia, że zasługujesz?

Od jakich drobnych kroków możesz zacząć od razu?

Jakie korzyści odnosisz z tego, że nie cenisz się adekwatnie do swoich kompetencji i wiedzy?

Jakie korzyści odnosisz z tego, że nie stawiasz granic?

Jak Ci się żyje ze świadomością, że na coś nie zasługujesz i jak długo jeszcze planujesz tak żyć? I kto miałby zdecydować o tym, że ewentualnie możesz już na coś zasługiwać?

Miłej autorefleksji życzę i radości z lepszego poznawania samej/-ego siebie!

 

 

 

Powodzenia z zadaniem.

Daj znać w komentarzach, jeśli chcesz się z nami podzielić czymś ważnym dla Ciebie.
Jeśli masz pytania, też wrzuć je w komentarzach.
Masz znajomych, którym #rokkochaniasiebie może się przydać?

Opowiedz im o tym projekcie terapeutyczno-rozwojowym #rokkochaniasiebie i zaproś ich do grupy  “Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia”

 

#całapolskakochasiebie #rokkochaniasiebie #maszmoc #daszradę

Uwaga: ten projekt nie jest psychoterapią indywidualną. Może Ci wiele pomóc, pewne sprawy sobie pooglądasz i rozwiążesz, natomiast trudniejsze osobiste tematy mogą wymagać wizyt u psychoterapeuty.

Nazwa projektu, teksty zadań terapeutyczno-rozwojowych oraz treść transmisji na żywo podlega prawu autorskiemu Copyright: Katarzyna Weiss.

Jeśli udostępniasz coś poza grupą, oznacz to proszę hasztagiem #rokkochaniasiebie oraz podaj źródło czyli naszą grupę Chwila na Oddech – Rozwój i Radość Życia i/lub stronę Chwila na Oddech z Kasią Weiss

Z góry i z dołu dziękuję!

 

 

Przeczytaj także: Poczuj wdzięczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij